SERENITYSERENITY i ROSE QUARTZ to kolory wybrane na rok 2016 przez Pantone


To, że światowe trendy to nie przypadkowe, spontaniczne używane #hashtagi, dominujące w sklepach kroje ubrań, powracające style poprzednich dekad. Nad prognozowaniem trendów pracują całe sztaby ludzi, w tym pracownicy Pantone - firmy, która opracowała używany powszechnie na świecie system identyfikacji kolorów.

W tym roku ogłoszono (przewidziano? zaplanowano?), że rok 2016 po raz pierwszy minie pod znakiem aż dwóch kolorów - SERENITY (PANTONE 15-3919) i ROSE QUARTZ (PANTONE 13-1520). Mają przynosić spokój (ang. serenity) i ukojenie, mogą kojarzyć się z niebem tuż przed zachodem słońca. Przywodzą też na myśl kwestie tradycyjnego podejścia do tych odcieni, w końcu różowy jest dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców, jednak według Pantone można zaobserwować obecnie rozmywanie się granic płci w modzie, stąd też między innymi ten wybór.PANTONE proudly announces the Color of the Year 2016 as Sereni...
PANTONE proudly announces the Color of the Year 2016 as Serenity and Rose Quartz, a harmonious pairing of complementary shades. The seamless union of Serenity and Rose Quartz creates balance in a chaotic world by providing the perfect counterpoint to the fast-paced, fractured and hurried lives we live. http://bit.ly/1IFlCFU
Posted by Pantone on 3 grudnia 2015Czy to znaczy, że wraz z ostatnim uderzeniem zegara obwieszczającym koniec starego roku, zaczniemy nagle wszyscy ubierać się tylko na różowo i niebieski, a minimalistyczne białe wnętrza na Instagramie i Pintereście zostaną zdominowane przez nowe, modne barwy? Niekoniecznie, bo jak pokazują poprzednie lata, kolory te owszem, pojawiają się w kolekcjach projektantów czy sieciówek oraz jako elementy wystroju wielu wnętrz, to wcale nie jest tak łatwo kupić coś w tym kolorze (mi np. w 2013 roku, którego kolorem był EMERALD, udało się kupić tylko jedną rzecz w tym kolorze, śliczny sweter).

The Ballad of Serenity

O ile kolory z ubiegłych lat jakoś mnie nie zachwyciły i tak naprawdę ani ten róż, ani błękit do mnie nie przemawiają, tak SERENITY... Cóż, ta nazwa przywodzi mi na myśl wiele różnych skojarzeń...

Na statku kosmicznym "Serenity" przez kosmos podróżuje dziewięć zupełnie różnych osób, próbując jakoś przeżyć w świecie, w którym walczyli po przegranej stronie wojnie domowej. Co oznacza dużo kradzieży, szmuglowania, awantur, nieczystych deali, ucieczkami przed przedstawicielami prawa i oczywiście strzelania z pistoletów, dlatego serial "Firefly", o którym tu mowa, często określa się jako kosmiczny western (ale zdecydowanie lepiej wyszło to połączenie niż w przypadku filmu "Kowboje i obcy"), bo dzieje się głównie na obrzeżach dopiero kolonizowanego wszechświata.

A kim są główni bohaterowie?

Zawadiacki kapitan, towarzysz z czasów wojny, kolekcjonujący dinozaury pilot wraz z wojowniczą żoną, urocza główna mechanik, tajemnicza towarzyszka bogatych mężczyzn, dobry doktor i jego nieco szalona siostra oraz mądry pastor.
Podobno aktorzy bawili się na planie bardzo dobrze, co zdecydowanie widać i przekłada się na frajdę z oglądania poczynań ich bohaterów.

Brzmi zachęcająco? Tylko uważajcie, jeśli zakochacie się w serialu już po pierwszych odcinkach - Wasze serce zostanie złamane, bo wyprodukowano tylko jeden, czternastoodcinkowy sezon... Zdecydowanie przedwcześnie skasowany serial doczekał się zamknięcia wątków w filmie pełnometrażowym "Serenity", który powstał wyłączenie dzięki zaangażowaniu fanów (co niestety nie do końca udało się w przypadku innego seriali Jossa Whedona, czyli "Pushing Daisies" - więcej przeczytacie TUTAJ).


Nathan Fillion gra kapitana Malcolma Reynoldsa:

Kapitan Mal i główna mechanik statku Kaylee, grana przez Jewel Staite.

You can't take the sky from me


W serialu Serenity to statek kosmiczny typu Firefly - dlaczego? 
Przestrzeń kosmosu, przestwór nieba symbolizują wolność, tym bardziej związek związek pomiędzy kolorem SERENITY a serialem wydaje mi się jeszcze trafniejszy. Ciekawe, czy Pantone podczas swojego reaserchu trafiło na to powiązanie.KOMENTARZE

"

Instagram