praSÓWKA#1 PRZESTRZEŃ


Siedem linków na siedem dni tygodnia!


Dziś tematem przewodnim jest miasto i ogólnie pojęta przestrzeń. Jak planuje się przestrzeń w Polsce, a jak w USA, jak mogą w tym pomóc gry i modele 3D oraz czy mapy mają w ogóle sens?Krajobraz mojego miasta - film o krajobrazie polskich miast, w tym reklamach, ustawie krajobrazowej, estetyce w polskich miastach. Sam ton filmu może wydać się nieco pouczający i przypominać te filmy, które puszczał czasami nauczyciel, a cała klasa w tym czasie spała. Ale tego typu lekcji na temat przestrzeni i estetyki akurat w szkołach brakuje, więc dla wielu osób mogą być to nowe, ciekawe wiadomości - no i podane w przystępny sposób! Niecałe 40 minut (prawie godzina lekcyjna!) może odstraszyć, ale naprawdę warto. Zagadnienia, które film porusza to: reklama w przestrzeni miasta, estetyka ulicy, drzewa, miejski handel, porządkowanie centrum, funkcje przestrzeni publicznej.


Piotr Czyż. Celebrować przeciętność - wywiad z filozofem i architektem o miejskich przestrzeniach, bo jak się okazuje, to bardzo przenikające się dziedziny.
"Zawsze w mieście mamy sacrum – ważne przestrzenie jak kościoły, historyczne centrum, muzea i budynki reprezentacyjne – i profanum – miejsca codziennego użytku, zamieszkania, które już takie fajne być nie muszą. Powinniśmy zmienić nasza perspektywę i przesunąć na celebrowanie przeciętnych przestrzeni i naszej codzienności, bo w niej spędzamy większość czasu."


Ascaya czyli planowanie przestrzeni po amerykańsku! Jak zostać developerem idealnym? - tym razem o tym, jak planowanie nowych osiedli wygląda niekiedy w USA, na przykładzie osiedla w Las Vegas (ale jest też parę słów o tym, jak to wygląda u nas).


Virtual realty: can a computer game turn you into an ‘evil’ property developer? - Project Highrise to gra bardzo podobna do The Sims czy SimCity, w której wcielamy się w dewelopera. Nasz budynek możemy wciąż powiększać i ulepszać, uszczęśliwiając przy tym lokatorów. Możemy też zawsze podnieść im czynsz, jeśli zabraknie nam na budowę stacji metra w pobliżu, tylko czy wtedy nie zdecydują się nas opuścić...?
I also learned how easy it is to dehumanise your tenants. At first, each new tower resident was an intriguing little person I cared about. I customised their names so I could remember their characteristics. [...] But before too long, after filling six or seven floors, I forgot about them as individuals. They were simply rent payers; inhabitants of my units. And if they weren’t happy about something, they became a profit-draining pain.


VUCITY - film przedstawia możliwości pierwszego interaktywnego modelu 3D Londynu. Przedstawia istniejące budynki i planowane inwestycje, jak zmienia się oświetlenie w ciągu dnia... Na tych migawkach wygląda to jak gra wzorowana na SimCity, a to istniejące miasto! Wyobrażacie sobie, że w przyszłości każda metropolia może być tak dokładnie odwzorowana?
This map of Earth is the most accurate ever produced, and it looks completely different - jak przedstawić powierzchnię kuli ziemskiej na płaskiej powierzchni? Ano bez zniekształceń jest to praktycznie niemożliwie (ten 6-minutowy filmik z rozcinaniem dmuchanej Ziemi Wam to dokładnie wytłumaczy), chyba że... wykorzysta się właśnie AuthaGraph World Map, o której mowa w tekście. Jeśli chcecie poczytać na ten temat po polsku, to w tym e-booku "O interfejsach, kodach, symbolach" od Miasto Wrocław / Laboratorium Przyszłości od strony 135.
Timelapse – Google Earth Engine - żyjąc w jakiejś przestrzeni możemy nie zauważać, jak się zmienia. Ale na szczęście od jakiegoś czasu powierzchnia Ziemi fotografowana jest co chwilę z satelitów kosmicznych... Dzięki timelapsom możecie zobaczyć, jak od 1984 do 2016 roku zmieniło się na przykład Wasze miasto albo wybrane przez Google najciekawsze miejsca - Dubaj, Jezioro Aralskie.

KOMENTARZE

"

Instagram