Serialowe miasteczka: Storybrooke z "Once Upone a Time"


Land without magicNazwa miasta:

Storybrooke to gra słów ang. "story book" (książka z baśniami)
autor: Studio RMX

Lokalizacja:

Stan Maine, Stany Zjednoczone, cztery godziny od Bostonu (w naszym świecie w tym miejscu znajduje się miasteczko Thomaston). Kod pocztowy - 04815.


Administracja:

Tym połączonym miastem-hrabstwem rządzi burmistrz Regina Mills (znana dawniej jako Zła Królowa), a funkcję szeryfa sprawuje Emma Swan.

Historia:

Miasteczko powstało jako miejsce zesłania postaci z Zaczarowanego Lasu po rzuceniu przez Złą Królową mrocznej klątwy. Nowi mieszkańcy, oprócz Złej Królowej, nie pamiętali, kim byli w krainie magii, co pozwalało Reginie napawać się rozłąką znienawidzonych przez nią Królewny Śnieżki i Księcia z Bajki. W tym nowym miejscu nie było magii i czas nie płynął przez 28 lat.

Osoby związane ze Storybrooke:

Królewna Śnieżka / Mary Margaret Blanchard, Książę z Bajki / David Nolan, Rumpelstiltskin / Rumplestiltskin (Rumpelsztyk) / Mroczny / Krokodyl / Bestia / pan Gold, Bella / Lacey, Pinokio / August Wayne Booth, Red, Tinker Bell, siedmiu krasnoludków, Kapitan Hook /  Killian "Hook" Jones

Bardzo skrócona fabuła serialu "Once Upon a Time" / "Dawno, dawno temu":

Tylko córka Królewny Śnieżki i Księcia z Bajki, która umknęła przed działania klątwy Złej Królowej, mogła uratować mieszkańców Zaczarowanego Lasu i innych krain. Problem był taki, że Emma nie wierzyła w magię. W tego typu serialu musi być o wiele więcej komplikacji, dlatego okazało się, że synem Emmy, którego oddała do adopcji, opiekuje się w Storybrooke Zła Królowa. Te kilka zdań streszcza pierwszy sezon serialu, w którym przez dotychczasowe sześć sezonów przeplatają się retrospekcje sprzed rzucenia klątwy z różnych magicznych krain z teraźniejszymi wydarzeniami w Storybrooke.

Niestety serial nie zachwyca efektami specjalnymi, ale ma do zaoferowania miłośnikom baśni coś o wiele lepszego - reinterpretację klasycznych baśniowych postaci. Nie tylko obserwujemy, kim w świecie bez magii byłyby uwielbiane przez wszystkie dziewczynki bajkowe księżniczki (Królewna Śnieżka jest w serialu nauczycielką, Bella bibliotekarką), ale w fascynujący sposób miesza losy poszczególnych bohaterów w zupełnie niespodziewany sposób - Rumpelstiltskin to także Bestia z "Pięknej i bestii" oraz Krokodyl z "Piotrusia Pana". Do tej pory w serialu pojawiły się nawiązania nie tylko do baśni, ale również do "Alicji w Krainie Czarów", mitologii greckiej, legend arturiańskich, bajek Disneya ("Mulan", "101 dalmatyńczyków", "Merida waleczna", "Kraina Lodu", "Aladyn"), historii hrabiego Monte Christo czy Frankensteina. Te wszystkie wątki mają wbrew pozorom całkiem sporo sensu, co jest zasługą scenarzystów Edwarda Kitsisa i Adama Horotwizta, którzy pracowali wcześniej przy serialu "LOST".

Storybrooke

Jako Storybrooke występuje Steveston Village w Richmond w Kanadzie. Wygląda trochę, jakby czas się w nim zatrzymał, nie błyszczy nowością, żeby przyciągnąć turystów. Ale to wciąż miejsce, które wygląda na bardzo przyjemne, dobre do mieszkania - takie idealne małe miasteczko. Przepoczwarzenie się  z Steveston w Storybrooke trwa około 10 godzin, podczas których wymieniane są szyldy i witryny sklepów.Storybrooke

Oprócz zmian na miejscu, równie ważne są efekty specjalne. To dzięki nim wieża biblioteki dorobiła się kilkumetrowego podwyższenia i zegara, który jest bardzo ważna dla fabuły na początku serialu - czas w Storybrooke nie płynie od 28 lat (i nikt się nie starzeje!), dopóki nie pojawia się w nim Emma Swan.

Storybrooke library
Po lewej kadr z serialu, po prawej - biblioteka w Stevenson
Królowa Śniegu odwiedziła Storybrooke


Storybrooke

Mieszkańcy Stevenson przyjęli w swojej miejscowości ekipę filmową z całym dobrodziejstwem inwentarza - nie tylko nie mają nic przeciwko utrudnieniom podczas filmowania, ale też z radością witają wszystkich fanów, którzy podobno tłumnie odwiedzają serialowe Storybrooke. Dla takich turystów przygotowano mapki, w lokalnej lodziarni sprzedawano lody o smakach zainspirowanych bohaterami, centrum informacji turystycznej czy też w sklepiku, który gra lombard pana Golda (na zdjęciu poniżej) można kupić pamiątki inspirowane serialem.

Lombard pana Golda
Mr Gold's Pawnshop

Nawet wymyślone miasteczko potrzebuje klasycznego, amerykańskiego dineru (i Jamiego Dornana) - Granny's Diner
Granny's in Storybrooke

Jedna z uliczek Storybrooke


Dom Emmy - zbudowany w 1909 roku budynek znajduje się w Burnaby Heights
Emma Swan house

Tu z kolei dom Złej Królowej gra budynek z 1939 roku w New Westminster.
Regina Mills house

Charles Murray Residence w New Westminster z 1890 roku to dom Mr Golda/Rumpelstiltskina

Kerrisdale Elementary School w Vancouver gra szkołę, w który uczy Królewna Śnieka, tfu, Mary Margaret

Storybrooke położone jest nad oceanem, stąd sporo scen dzieje się w porcie - tutaj też skorzystano z tego, że Stevenson położone jest nad oceanem, ma więc swój port i historyczną przetwórnię ryb.


W samym serialu pojawiają się też inne krainy - Wonderland, Arendelle, Neverland, Oz, Camelot - ale to już chyba historie na kiedy indziej ;)
Leaving Storybrooke

serialowe miasteczka


Wpis jest częścią cyklu "Serialowe miasteczka", w którym opowiadam o niewielkich, amerykańskich miastach, przedstawianych w serialach i popkulturze. Jak popkulturowe wyobrażenia mają się do rzeczywistości? Zapraszam do sprawdzenia!
KOMENTARZE

"

Instagram