Zootopia


Welcome to Zootopia
Visit Zootopia!

Jeden z najlepszych filmów Disneya ostatnich lat opowiada o marzeniu dzielnej króliczki Judy Hopps z małego miasteczka, która chce zostać policjantką w wielkim mieście. Ja jednak nie chcę Wam dziś opowiedzieć fabuły filmu, tylko skupić się na innym marzeniu, które gdzieś tam przemyka w tle i stanowi o unikalności tej historii. Marzeniu o zbudowaniu Zootopii, miasta idealnego.

Bo Zootopia to miasto, gdzie obok siebie mieszkają różne ssaki - drapieżniki i roślinożercy, lwy i gazele, żyrafy i chomiki. Większość mieszkańców to roślinożercy, ale nie martwcie się - drapieżniki żywią się rybami, owadami i białkiem roślinnym.

Brzmi jak coś niemożliwego do osiągnięcia, prawda? Przecież tam żyją drapieżniki, jakim cudem udaje im się powstrzymać swój instynkt i nie zjadać się nawzajem, przecież to jakaś utopia! Wait a minute...


Poprzednie filmy pokazywały zwierzęta albo w ich naturalnych środowisku albo pośród ludzi. Wyjątkiem jest "Robin Hood" z 1973 roku. W "Zootopii" otrzymujemy nowoczesny świat zaprojektowany i zamieszkany przez zwierzęta - może tak wyglądałaby Ziemia, gdyby nie pojawili się na niej ludzie? Wprawne oko zauważy, że ani na chwilę nie pojawiają się żadne małpy; taka alternatywna ewolucja, podobnie jak w disneyowskim filmie "Good Dinosaur".

Polska nazwa filmu to "Zwierzogród", również zawierająca odniesienie do miasta - grodu. Miłośnikom komiksów może kojarzyć się z Kaczogrodem, czyli miastem Kaczora Donalda. W niektórych krajach nazwę zmieniono na "Zootropolis", nawiązującą do greckiego polis.

W filmie granice Zootopii przekraczamy po raz pierwszy wraz z Judy Hopps, która całe życie mieszkała w króliczym miasteczku Bunnyburrow. Ten zabieg pozwala nam poczuć ten sam zachwyt nad ogromem i różnorodnością miasta.


Każde duże miasto tak naprawdę składa się z mniejszych ośrodków o swoim własnym klimacie (tu potraktowanym bardzo dosłownie), architekturze i specyfice. Mieszają się języki, kultura i zwyczaje. Nie inaczej musiało być w tym przypadku.

We wanted to make sure that this felt like an international city. It shouldn’t feel like an American city, it should feel like a world city (...).
Bryon Howard, reżyserŻeby dobrze oddać realia metropolii i relacje pomiędzy poszczególnymi dzielnicami, twórcy filmu odwiedzili kilka wielokulturowych miast (Las Vegas, San Francisco czy Nowy Jork), co pomogło im ciekawie przedstawić różnorodność gatunków zwierząt o różnych wymiarach i upodobaniach termicznych, zamieszkujących ten sam obszar.

In our city, an elephant needs to be able to cross the street with a mouse. So what are your systems for being able to make this happen? How do these animals of all different sizes actually live together?

David Goetz, scenograf


Nie wszystkie zaplanowane dzielnice znalazły się w filmie. Pojawić się miało również Meadowlands pełne owiec, australijska Outback Island czy podziemne miasto dla nocnych zwierząt - Nocturnal District.

The World of Zootopia
autor: Matthias Lechner, "The Art of  Zootopia"


SAVANNA CENTRAL

Budynki w śródmieściu Zootopii pochodzą z różnych okresów i zbudowane są w różnych stylach, by wzmocnić poczucie historyczności miejsca.
autor: Andy Harkness, "The Art of  Zootopia"
Architektura siedziby policji nawiązuje do promieni na koronie Statuy Wolności i Stonehenge.


Jumbeaux's Cafe została zaprojektowana z myślą o słoniach, więc mniejsze zwierzęta wyglądają w tym wnętrzu przekomicznie.
Jumbeaux's Cafe
źródło:emezeta.comFontanna na środku placu symbolizuje wodopój, przy którym łapa w łapę odpoczywają lwy i antylopy.LITTLE RODENTIA

Dzielnica zamieszkała przez gryzonie, która ma oddawać charakter nowego Jorku.

Tak gryzonie przemieszczają się pomiędzy budynkami:


Tundratown

Najzimniejsza dzielnica Zootopii. Codziennie o trzeciej po południu odbywa się sztuczne naśnieżanie - te regularne śnieżyce sprawiają, że jest tam zawsze biało i chłodno. Kopuły na budynkach od razu kojarzą się z carską Rosją.SAHARA SQUARE

Palm Springs spotyka Dubaj i Maroko. Tu akurat widzimy nieco starszą zabudową, ale podobno ta dzielnica rozkwita w nocy, w czym przypomina Las Vegas.Poniżej możecie zobaczyć ścianę, oddzielającą Sahara Square od Tundratown - to tam się dzieje cała magia, która pozwala na funkcjonowanie obok siebie obszarów o tak różnych klimatach.


Rainforest District

Żeby zachować odpowiednia wilgotność powietrza woda z rzek pobierana jest systemem rur, transportowana na czubki drzew i rozpylana w tej wysokości w powietrzu. Domy budowane są z drewna, a system dróg poprowadzony jest prawdziwymi i sztucznymi gałęziami drzew.BUNNYBURROW

Malownicza, pagórkowata kraina zamieszkała przez króliki i gospodarskie zwierzęta - w okolicy mieszkają też świnie czy konie.
Więcej ciekawostek

Dyrektor artystyczny Matthias Lechner podzielił się swoimi szkicami i concep artami do tego filmu. Niesamowicie oglądać, jak luźne rysunki na kartce czy niezbyt czytelne plamy farby zmieniają się w tętniące życiem sceny. Tu tylko jeden z przykładów, naprawdę polecam zobaczyć więcej. Część z nich znajduje się też we wspomnianej niżej książce "The Art of Zootopia".
Zootopia Concept Art by Art Director Matthias Lechner copyright Walt Disney

Więcej niesamowitych projektów można znaleźć w książce "The Art of Zootopia":

Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka - wiedzieliście, że w różnych wersjach filmy pojawiają się różni prezenterzy pogody? ;)

A teraz chwila przerwy na dawkę wiedzy z dziedziny... planowania przestrzennego

Oglądając kadry z filmu nie da się nie zauważyć, że faktycznie całe miasto został tak zaplanowane, że mogą koło siebie żyć bardzo różne osobniki - mogą wygodnie mieszkać, pracować, przemieszczać się i korzystać z przestrzeni publicznej. To nie jest jakiś nowy koncept - projektowane uniwersalne zakłada tworzenie takich miejsc (wspólnych czy prywatnych), które dostępne będą dla jak najszerszej grupy ludzi, niezależnie od ich wieku, statusu, stopnia sprawności. Udogodnienia dla osób z problemami z poruszaniem się; niskie krawężniki na ścieżkach rowerowych; oznaczenia dźwiękowe i wypukłe płyty chodnikowe przy przejściach dla pieszych ; gęsto rozstawione ławki na trasach spacerowych dla seniorów; pomieszczenia z przewijakami dla rodziców z małymi dziećmi - to tylko kilka przykładów, które na pewno możecie zauważyć w swoim otoczeniu. Tak na przykład projektuje się teraz parki, by zawierały strefy wypoczynku dla osób z różnych grup wiekowych (małpi gaj dla najmłodszych, boisko dla młodzieży i stoliki do gry w szachy dla starszych), ale też budynki użyteczności publicznej - wszędzie są windy, podjazdy, wygodne łazienki. Także w transporcie stawia się na dostępność dla wszystkich (np. tramwaje niskopodłogowe i oznaczenia dźwiękowe) czy nawet w projektowaniu stron internetowych - niektóre portale umożliwiają powiększenie wielkości tekstu jednym kliknięciem. 
Fajnie by było, gdyby takie ułatwienia byłyby wszędzie, tak jak w Zootopii, wszyscy mogliby żyć ze sobą w zgodzie, akceptując swoją odmienność... Piękna, utopijna wizja.autor: Stéphane Kardos

To miał być szybki, krótki wpis. Nie spodziewałam się, że za tą produkcją stoi tylu ludzi, tyle godzin poświęconych przez nich na wyszukiwanie informacji i dopracowywanie tego wymyślonego świata. Teraz czuję niedosyt, chciałabym dowiedzieć się jeszcze więcej i zobaczyć więcej zakątków Zootopii. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że powstanie jeszcze jakiś film osadzony w tym świecie.

"Zootopia" jest nominowana do Oscara 2017 w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany - który film jest Waszym faworytem?
Wszystkie grafiki, jeśli nie są inaczej podpisane, pochodzą z filmu "Zootopia" wyprodukowanego przez  Walt Disney Animation Studios.

KOMENTARZE

"

Instagram