praSÓWKA#2 MĄDRE DZIEWCZYNY

prasówka rykoszetka

Dzisiaj z bardzo dziewczyńską praSówką mamy dla Was kilka ciekawych blogów prowadzonych przez fajne dziewczyny, rozkminy na temat feminizmu, kobiet-naukowców i magazynów dla kobiet, coś o PMS-sie i będzie nawet LEGO!


Kasia Gandor - mądrze o nauce i zdrowiu;

Proseksualna - pozytywnie o seksie;

Catus Geekus - popkulturowo;

Gosiarella - różowo o baśniach, superbohaterach i zombie;

Modna Historia - historycznie o modzie;

Delicje - smakowicie o kulturze;

To wcale nie wszystkie fajne dziewczyny, których blogi polecam - więcej linków znajdziecie we wpisach z okazji Dnia Blogera 2016 i 2014,

Nie mogę się doczekać, aż Wy mi polecicie coś ciekawego i będę miała co dorzucić do mojej listy na Bloglovin!

LEGO NASA
źródło: LEGO Ideas

LEGO wprowadza na rynek zestaw z nowymi superbohaterkami - "Kobiety NASA". Margaret Hamilton, Katherine Johnson, Sally Ride, Nancy Grace Roman i Mae Jemison to pracownice NASA o niezwykłych osiągnięciach (przeczytacie o nich więcej w zalinkowanym artykule).

Ostatnio cały świat usłyszał o Katherine Johnson ze względu na nominowany do Oscara film "Hidden Figures"  - Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson, jak i wiele innych czarnoskórych kobiet, pracowało w NASA jako żywe komputery, sprawdzając obliczenia trajektorii lotów zanim zaczęto używać do tego pierwszych komputerów. Film (oparty na biograficznej książce o tym samym tytule) sam w sobie jest bardzo przyjemny, opowiada w końcu o bardzo ważnym dla Amerykanów kosmicznym wyścigu i pokonywaniu różnic rasowych na przełomie lat 50. i 60. XX wieku - jednak gdy rzuci się okiem na wikipediową sekcję dotyczącą wierności faktom, to można się zastanowić, czy faktycznie jest to film oparty na faktach...

Także już wcześniej, podczas II Wojny Światowej, kiedy w USA brakowało pracowników w fabrykach i zakładach produkcyjnych, mnóstwo kobiet pracowało na stanowiskach wcześniej zarezerwowanych tylko dla mężczyzn. Te kolorowe fotografie Alfreda T. Palmera ukazują pełen przekrój zadań, które wykonywały kobiety.


Amanda Phingbodhipakkiya
autorka:  Amanda Phingbodhipakkiya via Fast Co. Design

Figurki LEGO to nie jedyny z pomysłów na przypomnienie kobiet-naukowców - Amanda Phingbodhipakkiya zaprojektowała 32 plakaty z serii "Beyond Curie" przedstawiające 16 laureatek Nagordy Nobla i 16 innych kobiet o niesamowitych osiągnięciach, jak chociażby Mae Jamison, która była pierwszą czarnoskórą kobietą w przestrzeni kosmicznej (środkowy plakat). Projekt Amandy można wesprzeć na Kickstarterze - tam też znajdziecie dotychczasowe kilkanaście plakatów, a więcej dowiecie się również tutaj.


EMG Architektki
Niestety, my też często zapominamy o naszych wybitnych Polkach. Z tego powodu wydawnictwo EMG wydało książkę "Architektki" (jej minimalistyczną okładkę widzicie po lewej stronie) z esejami różnych autorów o sześciu wybitnych polskich paniach architekt: o Dianie Reiterównie, Barbarze Brukalskiej, Helenie Syrkusowej, Halinie Skibniewskiej, Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak i Anatolii Hryniewickiej-Piotrowskiej. Ich pokrótce przybliżone sylwetki znajdziecie w tym artykule, a o Wrocławskim Manhattanie (jednym z projektów Grabowskiej-Hawrylak) poczytacie u mnie na blogu. W końcu gdyby nasze miasta projektowałyby kobiety, byłoby lepiej, o czym pisze w swoim felietonie Filip Springer.W ten weekend polską premierę miał film o Marii Skłodowskiej-Curie, będący polsko-niemiecko-belgijsko-francuską koprodukcją. Film skupia się raczej na przeżyciach i emocjach Skłodowskiej, niż na jej naukowej działalności oraz pokazuje zmagania z patriarchalnym środowiskiem naukowców. Możecie też zajrzeć do tego artykułu, żeby dowiedzieć się więcej.

Widać pewien trend tworzenia filmów biograficznych sławnych Polaków, w końcu w ostatnim czasie mieliśmy "Bogów", "Sztukę kochania", "Ostatnią rodzinę" czy "Powidoki". O jakiej Polce chcielibyście zobaczyć film? Ja najchętniej obejrzałabym rodzimą produkcję o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i jej siostrze, Magdzie Samozwaniec, osadzony w 20. leciu międzywojennym... Ach, ale się rozmarzyłam!Post Asi pokazuje, co nie tak jest z magazynami dla kobiet. To być sobą czy na siłę się zmieniać, żeby osiągnąć IDEAŁ?


Ostatnio podobną wpadkę miał miesięcznik Glamour z okładką z serialowymi "Dziewczynami", które znane są właśnie z pokazywanie swojej nieidealności.Czy w krajach rozwiniętych wciąż potrzebujemy feminizmu? Ten 10-minutowy film Eléonore Pourriat pokazuje świat w krzywym zwierciadle - stereotypowe role i zachowania mężczyzn i kobiet są odwrócone. Niektórzy dopiero w takim przerysowanym przedstawieniu rzeczywistości są w stanie zauważyć absurdy w otaczającym ich świecie. Dopiero kiedy taka pobłażliwość, catcalling na ulicy (nie, to nie są komplementy), molestowanie i nie bycie branym na poważnie spotyka mężczyznę to zauważają, że chyba jednak coś jest nie tak...
Polecam przy okazji wpis na ten temat "Mrowiskiem w kij, czyli jak być mężczyzną spełnionym (w pracy i na Facebooku)?" na Wannie pełnej zombie, gdzie dowiedziałam się o tym filmie.

Sometimes men – it's not their fault – they don't imagine that women are assaulted even with words every day, with small, slight words. They can't imagine that because they are not confronted with that themselves.Cały cykl menstruacyjny zamknięty w dwóch minutach - jak hormony wpływają na nasze samopoczucie?


KOMENTARZE

"

Instagram