Serialowe miasteczka: Gravity Falls

Gravity Falls town

Just west of weird.

Gravity Falls to miasteczko, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. Bliźniaki, Mabel i Dipper, wyjeżdżają na wakacje do Gravity Falls odwiedzić swojego wujka Stana, który prowadzi The Mystery Shack

Gravity Falls Oregon

NAZWA MIASTA

Gravity Falls (Wodogrzmoty Małe) - w otoczeniu miasteczka znajduje się kilka wodospadów

LOKALIZACJA

Dolina Gravity Falls w Roadkill County we wschodnim Oregonie, która powstała w wyniku uderzenia statku kosmicznego.

HISTORIA

Założone przez  8 i 1/2 prezydenta Stanów Zjednoczonych, Quentina Trembley'a (który odkrył dolinę wpadając do niej jadąc tyłem na koniu) - chociaż powszechnie uważa się, że założycielem jest Nathaniel Northwest. Jednak wcześniej dolina była zamieszkana - tubylcy ewakuowali się stamąt w 1000 roku, w obawie przed Weirdmageddonem. W latach 40. XIX wieku miasteczko ogarnęła gorączka złota i gorączka flaneli.

BARDZO SKRÓCONA FABUŁA SERIALU "GRAVITY FALLS"

Bliźniaki, Mabel i Dipper, wyjeżdżają na wakacje do Gravity Falls odwiedzić swojego wujka Stana, który prowadzi The Mystery Shack (Tajemniczą Chatę), która ma być podobno najbardziej niesamowitym muzeum na świecie. Już w pierwszym odcinku Dipper znajduje tajemniczy dziennik, dzięki któremu dowiaduje się, że Gravity Falls nie jest takie, jak inne miasteczka.

Seriale animowane dla nie tylko dla dzieci przeżywają swój renesans. W ostatnich latach pojawiły się takie tytuły jak "Rick i Morty", "Pora na przygodę", "BoJack Horseman", "Zwierzęta", nowy sezon "Samuraja Jacka", "We bare bears" ("Między nami, misiami"). Tak samo "Gravity Falls", chociaż animowane i produkowane przez Disneya, nie jest typową bajką dla dzieci. To pomieszanie "Z archiwum X" z "Simpsonami" i "Tajemnicami Twin Peaks", pełne sekretnych kodów, zagadek i bardzo dziwnych wydarzeń. Każdy odcinek to inna historia, która rozwija relacje pomiędzy rodzeństwem i odkrywa kolejne tajemnice Gravity Falls.

I spent many summers up in a cabin with my twin sister and some of our relatives. Those summers were very long, and there was no TV and no internet connection.  In the void left by technology and entertainment, my imagination grew to fill it.  I would spend those summers imagining, “What if there was a monster in the lake?  What if there were gnomes in the forest?” This is my chance to make all those childhood fantasies come true.


Alec, chociaż dorastał w Kalifornii, spędził trochę swoich wakacji w Oregonie, z których zapamiętał rozległe lasy parków narodowych i turystycznych atrakcji, które obiecywały magię, a dostarczały jedynie iluzji. W pamięć wbił mu się również jeden ze znaków drogowych - "Boring, Oregon".

Gravity Falls is partially from what I imagine Boring might be like. Or maybe the opposite of Boring, Oregon, would be Gravity Falls.

Żeby było śmieszniej, Boring jest miastem partnerskim szkockiego Dul i australijskiego Bland.

Twórcy serialu w przerwie pomiędzy sezonami wybrali się na road trip po Oregonie, żeby jeszcze lepiej oddać klimat tego stanu i pobawić się podczas odwiedzania najbardziej absurdalnych atrakcji turystycznych. I podobno się okazało, że klimat takich miejsc oddano w serialu z nadmiarem - sztuczka z najbardziej przerażającym potworem ukrywającym się za kurtyną (za którą tak naprawdę znajduje się... Lustro ;) to prawdziwa atrakcja Confusion Hill w Oregonie.I wanted the town to have a sense of atmosphere and history. The idea was that every tree in this town has story behind it.

Gravity Falls map
Autorem mapy jest Sean Jimenez, sprawujący pieczę nad tłami w "Gavity Falls"
Gravity Falls map

Gravity Falls map

Gravity Falls map
autor: Markmak
Dipper przechadza się po mieście w towarzystwie postaci z gry "Street Fighter"

Wielki muffin czy - tak jak chciał autor - eksplozja?

Jak duże jest Gravity Falls?

No cóż... Właściwie nie wiadomo! Niby to małe miasteczko, otoczone przez pierwotne lasy, w których mieszkają tajemnicze stworzenia. Ale jest tu też szkoła średnia, supermarket, komis aut, salon gier, teatr, kręgielnię, basen, nawiedzony mini-market... No i oczywiście diner!

Mystery Shack

Mystery Shack jest jedną z wielu dziwnych oregońskich atrakcji turystycznych:
oregon turist attraction trail

Znacie jakieś amerykańskie miasteczko, które mogłoby obejść się bez dinera?
Gravity Falls diner

Gravity Falls diner


Przeklęta posiadłość rodziny Norhwest - jeśli się dobrze przyjrzycie, to niektóre okna mają dziwne kształty i można ułożyć z nich słowo cursed.


szkic tła, autor: Sean Jimenez, sprawujący pieczę nad tłami w "Gavity Falls"

Serial zjednał sobie serca fanów, którzy nie mogą pogodzić się z zakończeniem emisji. W sieci można trafić na wiele fanfików, fanartów, a nawet... Małych Gravity Falls zbudowanych w Minecrafcie.
Sam serial jest zamkniętą w dwóch sezonach historią, uzupełnioną o krótkie serie "Dipper's Guide to the Unexplained" i "Mabel's Guide to Life".

Leaving Gravity Falls
miasto w serialu
Wpis jest częścią cyklu "Serialowe miasteczka", w którym opowiadam o niewielkich, amerykańskich miastach, przedstawianych w serialach i popkulturze. Jak popkulturowe wyobrażenia mają się do rzeczywistości? Zapraszam do sprawdzenia!


KOMENTARZE

"

Instagram