Serialowe miasteczka: Riverdale

The town with pep!

To tu dzieje się akcja komiksów wydawnictwa Archie Comics, które od lat. 40 publikuje historie Archiego, Betty, Veroniki i innych bohaterów, którzy pojawiają się w serialu "Riverdale" z 2017 roku.

Nazwa miasta

W Riverdale dzieje się akcja komiksów wydawnictwa Archie Comics, które powstało w 1939 roku, a od 1942 publikuje historie Archiego, Betty, Veroniki i innych bohaterów, którzy pojawiają się w serialu z 2017 roku.

LOKALIZACJA

Riverdale is more of a state of mind than an actual physical location. It could be anywhere that kind people live and just have fun, like Archie and his friends. It could be in the Midwest, or along the Eastern Seaboard, or even a town in Canada, Mexico, or England.
Tak o komiksowym Riverdale mówi Bob Montana, ilustrator komiksów. Serialowe miasteczko znajduje się nad Sweetwater River w okolicach Nowego Jorku.
Veronica, Betty, Josie the Pusstycat, Jughead, Cheryl i Archie

Bardzo skrócona fabuła serialu "Riverdale"

Miasteczkiem Riverdale wstrząsa informacja o śmierci popularnego ucznia, Jasona Blossoma. 
Riverdale tylko wydaje się takim spokojnym miasteczkiem; jak praktycznie w każdym miejscu z mojej serialowej serii i tu skrywanych jest wiele sekretów. Razem z bohaterami obserwujemy śledztwo, przeżywamy rodzinne dramaty i próbujemy zgadnąć, kto tak naprawdę stoi na morderstwem Jasona.
komiksowy i serialowy Archie (źródło: io9)

"Rivardale" bywa czasami nazywane "Tween Peaks" i miłosnym listem do serialu "Twin Peaks". Tu nastąpi szokujące wyznanie - dopiero niedawno zaczęłam oglądać ten serial... Podobieństwo między tymi dwoma produkcjami jest widoczne, ale w Riverdale nie dzieje się aż tyle niewytłumaczalnych i dziwnych rzeczy.Linkiem pomiędzy tymi serialami jest między innymi aktorka Mädchen Amick (w "Twin Peaks" grała Shelly Johnson), a także podobieństwa pomiędzy klimatem seriali, użyciem neonowych kolorów, pomiędzy niektórymi scenami (sekwencja otwierająca pierwszy odcinek "Riverdale") czy znakami witającymi w mieście. Oprócz tego nasunęło mi się skojarzenie z "Pretty Little Liars" (tajemnicza śmierć jednego z uczniów), no i tak naprawdę z tymi wszystkimi serialowymi miasteczkami, które wydają się takie idealne, a wystarczy tylko jedno wydarzenie, by zniszczyć panujący w nich spokój.

kadr z serialu

Nie da się więc ukryć, że "Riverdale" to kolejna cegiełka w nostalgicznym, popkulturalnym trendzie, karmionym tęsknotą za latami 90. - ostatnio mieliśmy przecież film "Power Rangers", nową wersję "Sailor Moon" i "Pięknej i bestii", no i przecież wszyscy czekamy na nowy sezon wspomnianego już wcześniej "Twin Peaks". Ukłonem w stronę fanów najntisów są występy Luke'a Perry'ego ("Beverly Hills 90210") i Molly Ringwald ("Szczesnaście świeczek", "Klub winowajców") jako rodziców Archiego.
Chociaż akcja serialu dzieje się w czasach współczesnych, to tak naprawdę trzeba uwierzyć w to na słowo - chociaż znalazłam listę odniesień popkulturalnych z pierwszego odcinka, które mogą udowodnić, że to XXI wiek -  o ile Internet i telefony komórkowe istnieją, tak media społecznościowe są praktycznie nieobecne.
Nawet stroje, które noszą bohaterowie serialu, są mieszanką ubrań współczesnych i retro, inspirowanych komiksem. Dla każdej z głównych postaci zdefiniowano paletę kolorów i pewien styl, który powinien być rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. I tak ulubionym kolorem Betty jest pudrowy róż, noszony na sweterkach, dziewczęcych koszulach i spódniczkach do kolana a'a lata 50. Z kolei Veronica uwielbia styl noir, pełen elegancji, przepychu i ciemniejszych kolorów. Nawet pokoje tych postaci utrzymane są w odpowiedniej stylistyce.

Betty RIverdale
Betty (źródło: Vulture)
Veronica Riverdale
Veronica (źródło: Vulture)


Postarano się nawet o przemycenie takiego detalu, jakim jest nakrycie głowy komiksowego Jugheada, przyjaciela Archiego, który w serialu pełni rolę narratora wprowadzającego w kolejne odcinki - Jug czyta fragmenty swojej powieści o morderstwie młodego Blossoma.
Jughead Riverdale
Jughead (źródło: Den of Geek)


A jak opisać samą oprawę wizualną serialu?
intense noir sensibility that trades primary colors for dark neon in a way that proves magnetic
kadr z serialu

Jak przystało na wyidealizowane, amerykańskie miasteczko, nie mogło zabraknąć klasycznego dineru, który podobno został tak dobrze odwzorowany, że kierowca wielkiej 18-kołowej ciężarówki chciał się tam zatrzymać na posiłek.  Pop's Chock'lit Shoppe obecnie znajduje się na parkingu studia filmowego w Langley (górne zdjęcie), ale pilot kręcono w Rocko’s Family Diner w Mission (BC) w Kanadzie (dolne zdjęcie).
źródło: Atlas of Wonders
kadr z serialu

I coś równie charakterystycznego dla retro-Ameryki - kino samochodowe Twilight:
kadr z serialu

Dom Archiego tak naprawdę znajduje się w Vancouver:

źródło: Atlas of WondersA w takim apartamencie mieszka Veronica - The Permanent w Vancouver to przepiękny budynek z początku XX wieku, gdzie można zorganizować na przykład swoje wesele. Na zdjęciu widać jeszcze oryginalne drzwi sejfu Banku Kanady.
źródło: The Permanent
kadr z serialu
Dworek Blossomów, nazywany Thornhill, zagrał Copper Stone Mansion w południowym Langley. Zawsze przedstawiany jako okryty mrokiem i mgłą, przywołując gotycki klimat.
źródło: BC Locations
kadr z serialu

Whyte Wyrm, gdzie spotyka się gang Southside Serpents to Gabby's Country Cabaret w Langley.
źródło: Atlas of Wonders
Mroczny klimat serialu podkreślony jest właśnie poprzez dobór odpowiednich lokalizacji. Opuszczony Riverview Mental Hospital w Coquitlam idealnie oddaje klimat tajemniczego zakonu?

Front posterunku policji to tak naprawdę placówka pocztowa w Mission w Kanadzie.

Pięknie oświetlone neonami kino Bijou:
kadr z serialu


Dla nieprzekonanych do serialu mam jeszcze wpis na Bałaganie Kontrolowanym, trailer i... sami zobaczcie ;)


KOMENTARZE

"

Instagram