Abstract: The Art of Design

abstract the art of design

Jak rozbudzić swoją kreatywność? Skąd brać pomysły? Jak stworzyć coś unikatowego i zachwycić świat?
Takie pytania zadają sobie codziennie artyści, projektanci, architekci i fotografowie. To im na przeciw postanowił wyjść Netflix, tworząc serial dokumentalny "Abstract: The Art of Design", który odsłania przed nami kulisy pracy i działalności ośmiu wybitnych w swoich dziedzinach designerów. Dokument ma nam pokazać, że inspiracja nie sięgnie nas jak grom z jasnego nieba, kiedy będziemy siedzieć przy biurku - inspiracja jest wszędzie dookoła nas, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć.

The show is about going inside the minds of some of the greatest designers in the world and unpacking their creative process in a truthful and honest way, in order to show people how the world around them is shaped.

Podróż w głąb umysłów tych utalentowanych ludzi okraszona jest pięknymi zdjęciami poprzeplatanymi animacjami, wszystko to połączone ciekawym montażem i przesiąknięte kolorami i akcją. Każdy odcinek ma też inną czołówkę, która ma uwypuklić cechy działalności przedstawionych osób.

Osiem odcinków przedstawia sylwetki projektantów i artystów z bardzo różnych dziedzin:

Christoph Niemann – ilustrator
Christoph Niemann – ilustrator

Christoph powszechnie jest znany dzięki swoim okładkom dla The New Yorkera oraz ilustracji "Sunday Sketches", na których przedmioty codziennego użytku zamieniają się w coś zupełnie innego i to przy użyciu zaledwie kilku kresek.


W odcinku przedstawiony jest też proces tworzenia okładki dla The New Yorkera, która miałaby wykorzystywać technologię rozszerzonej rzeczywistości:


Tinker Hatfield – projektant butów Nike
Tinker Hatfield – projektant butów Nike
Twórca Air Jordanów - w odcinku poznajemy kulisy jego współpracy z Michaelem Jordanem.

Wiedzieliście, że wygląd Air Maxów i ich widoczny system poduszki powietrznej zainspirowany został przez Centre Pompidou, a właściwie systemy różnych instalacji, które w tym budynku - w przeciwieństwie do większości - są na zewnątrz, a nie w środku?

Nike Air Max i Centre Pompidou, źródło: Télérama


Es Devlin – scenografka
Es Devlin – scenografka
To zdecydowanie mój ulubiony odcinek. Niesamowicie charyzmatyczna Es opowiada o procesie wymyślania koncepcji na scenografie do różnych przedstawień teatralnych i występów muzycznych U2, Beyonce czy Jay-Z. Właściwie niewiele dowiadujemy się o samym budowaniu tych imponujących instalacji artystycznych, ale samo to, jak Es o tym opowiada i jak przedstawione jest to dzięki montażowi, naprawdę zrobiło na mnie wrażenie i nie wiem, czy po prostu nie napiszę czegoś o tym w osobnym tekście. Zaciekawieni?
Abstract: The Art of Design | Clip: Es Devlin | Netflix
From pop stars to opera, Es Devlin makes the stage her canvas.
Opublikowany przez Abstract: The Art of Design na 18 lutego 2017

Bjarke Ingels – architekt
Bjarke Ingels – architekt
Byłam bardzo ciekawa tego odcinka, jednak trochę mnie zawiódł - a może po prostu już wcześniej wiedziałam co nieco o projektach Bjarke Ingelsa, takich jak spalarnia śmieci zwieńczona stokiem narciarskim, pofalowanyym nabrzeżu w Kopenhadze, czyli Maritime Youth House albo o osiedlu mieszkaniowym Mountain, posiadającym również cechy parkingu i ogrodu (na miniaturce poniższego filmiku).

Bjarke Ingels (BIG) forms new hybrids in the world of architecture.

Follow along a he takes over our Instagram Story, @abstractdesign, for a look behind the scenes at BIG.
Opublikowany przez Abstract: The Art of Design na 6 marca 2017


Ralph Gilles – projektant samochodów
Ralph Gilles – projektant samochodów
Ralph Gilles to szef działu projektowania w firmie Fiat Chrysler. W odcinku jest mowa nie tylko o projektowaniu takich ikonicznych modeli jak Chrysler 300, ale też autonomicznego minivana Portal. Dla takiego entuzjasty motoryzacji i samego prowadzenia auta to musi być trudne, tworzyć przyszłość, którą zdominują prawdopodobnie właśnie takie samojeżdżące auta.


Paula Scher – typografka
Paula Scher – typografka
W tym odcinku najbardziej zaciekawiły mnie podane przykłady, kiedy projekt i typografia nie dość, że nie były dobre, to nie były też przeciętne i właściwie były szkodliwe, jak chociażby tzw. "Batterfly Ballot", czyli myląca karta do głosowania ze stanu Floryda, podczas wyborów prezydenckich w 2000 roku.
strona z książki "MAPS" Paula Scher
Jedno z hobby Pauli - malowanie map przy użyciu słów.
strona z książki "MAPS" źródło: Paula Scher na BehancePlaton - fotograf
Platon - fotograf
Znany z mocnych w wyrazie portretów najpotężniejszych ludzi na świecie. Przed jego obiektywem, na tym samym drewnianym pudle, zasiadł między innymi Obama, Putin, Kadafii i Adele. Tajniki sesji zdjęciowej (zapisywanej na filmie, a nie karcie pamięci) poznajemy poznajemy podczas spotkania z Colinem Powellem.

To też historia o tym, jak wielką siłę oddziaływania może mieć fotografia.


Ilse Crawford – projektantka wnętrz
Ilse Crawford – projektantka wnętrz
Ilse wraz ze swoim studiem projektowym współpracowała z IKEĄ nie tylko nad kolekcją SINNERLIG (w polskiej IKEI można kupić lampę wiszącą, stołową i słoik), ale obecnie trwają również prace nad uprzyjemnieniem doświadczeń, związanych ze stołowaniem się w IKEI. Jeśli się dziwicie, to pomyślcie, że rocznie na całym świecie zjadanych jest ponad miliard słynnych klopsików.

Design is not just a visual thing. It’s a thought process. It’s a skill. Ultimately, design is a tool to enhance our humanity. It’s a frame for life.
 Ilse Crawford, Netflix "Abstract: The Art of Design" S01E08
Netflix "Abstract: The Art of Design" S01E08
A ten cytat skojarzył mi się z hygge, o którym ostatnio pisałam. Wellbeing, czyli dobre samopoczucie, to coś co jest w końcu bardzo hygge i dobry design może tylko uprzyjemnić życie.

Dla miłośników kuchni Netflix przygotował pięknie zrealizowany serial dokumentalny "Chef's Table", a dla pasjonatów fotografii stworzone wraz z Canonem i National Geographic "Tales by light".

Wszystkie gify wykorzystane we wpisie pochodzą z Netflixowego Tumbrl.W całym tym projekcie widzę jeszcze dużo możliwości rozwoju - jest jeszcze tyle różnych dziedzin projektowania, tylu utalentowanych artystów, których sylwetki można przedstawić. Więcej odcinków dałoby też możliwość zagłębienia się w samo pojęcie designu, jego miejsca pomiędzy sztuką a użytkowością i spróbowania znalezienia odpowiedzi na pytani - czym różni się dobry design od złego?KOMENTARZE

"

Instagram