Gorączka złota - z wizytą w Złotym Stoku

zloty stok

Złoto rozpala zmysły i sprowadza na jego poszukiwaczy gorączkę złota. Jest takie miasteczko w Polsce, gdzie podobno już tysiąc lat temu wydobywano ten złoty kruszec, chociaż nigdy w formie złotych samorodków, które śniły się amerykańskim kopaczom (i Sknerusowi McKwaczowi). 

Pamięć o złocie kryje się w nazwach wielu miejsc w tym rejonie, bo mamy i miasto Złotoryję, Złoty Potok, Złote Jamy, potok Złotuchę, Góry Złote, no i właśnie - Złoty Stok.

Nazwa Złoty Stok jest powojenna - jakoś trzeba było nazwać miasteczko na Ziemiach Odzyskanych, dlaczego więc nie od jego największego skarbu? Chociaż początkowo wybrano nazwę Równe (dziwna nazwa dla górskiego miasteczka), a stacja kolejowa nazywała się Rychłowiec, co może nawiązywało do niemieckiej (Reichenstein - bogaty kamień) czy czeskiej (Rychleby, dawniej Rychsteyn) nazwy?

W złotym miasteczku to właściciel kopalni był najbogatszym i najważniejszym człowiekiem. Również jego dom musiał być odpowiednio reprezentacyjny i ukazujący bogactwo. Tu kamienica Güttlerów z 1895, właścicieli wielu przedsiębiorstw w okolicy (w tym kopalnie rudy arsenowej i hutę arszeniku - z tej rudy odzyskiwano złoto, wytwórnie amunicji i prochu) od końca XVIII wieku do II Wojny Światowej. Dzięki Hermanowi Güttlerowi miasto rozwinęło się i to nie tylko poprzez rozwój przemysłu, ale także budowę linii kolejowej z Kamieńca do Złotego Stoku, którymi przybywali turyści, chcący pospacerować po Rychlebach (obecnie Góry Złote).
zloty stok
zloty stok
W tym domu zapłonęły pierwsze żarówki w Złotym Stoku.
 Malownicza ulica Wojska Polskiego rozpoczynająca się przy restauracji "Złoty Jar" w miejscu dawnego hotelu "Czarny orzeł".
zloty stok zloty stok
zloty stok
prosimy zamykać drzwi
W 1926 roku zbudowano willę "Złoty Jar", która miała sprostać wymaganiom turystów, tłumnie odwiedzających tę okolicę i dolinę Złotego Potoku. A teraz to bardzo popularne miejsce do organizowania rustykalnych ślubów i wesel.
zloty jar w złotym stoku
Złoty Jar w Złotym Stoku w Górach Złotych
Widok z Góry Krzyżowej
 Miasto Złotej Przygody - można zwiedzić kopalnię, Sztolnię Ochrową (nowa, tegoroczna atrakcja - przyjemne półgodzinne zwiedzani), Średniowieczny Park Techniki, muzeum minerałów. Można też uciec z czterech escape roomów, płukać złoto w potoku czy powspinać się w największym w Polsce parku linowym i zjechać baardzo długą tyrolką.

Tą ostatnią można znaleźć w dawnym kamieniołomie łupku łyszczykowego, powoli odzyskiwanego przez naturę.


Odczuwam ogromny niedosyt, że za mało tam zobaczyłam i zrobiłam za mało zdjęć. Będzie powód, żeby tam kiedyś wrócić!


KOMENTARZE

"

Instagram