praSÓWKA#8 O miejskich literach

Ostatnio (o, tutaj!) opowiadałam Wam o literach i typografii. Tak bardzo spodobał mi się ten temat, że dziś kolejna odsłona literkowej praSÓWKI. Tym razem dowiecie się, czym jest szyldoza i jak z nią walczyć, jak wyglądałyby miasta bez reklam, jak mogą nas zainspirować stare, miejskie szyldy i skąd właściwie wziął się font, którego używam na blogu.


Jedną z chorób i potworów, które nawiedzają miasta, jest szyldoza. Skojarzenie z pastelozą nieprzypadkowe:
nadmierne, nieprzemyślane i niegustowne wypełnianie przestrzeni miejskiej wszelkiego rodzaju szyldami reklamowymi, bilbordami itp.

W przestrzennej praSÓWCE polecałam film "Krajobraz mojego miasta", tym razem podrzucę Wam fragment dotyczący reklam w naszym otoczeniu:

Kiedy szyldoza opanuje jakiś budynek, to nie ma zmiłuj. Pod reklamowymi płachtami często ukrywają się ciekawe elewacje czy mozaiki, tak jak w przypadku tego budynku w gdańskim Wrzeszczu (zdjęcie górne: fot. Anna Włodarczyk; zdjęcie dolne: fot. Zbigniew Kosycarz z roku 1986). Fotografie pochodzą z tego feliotonu, w którym Anna Włodarczyk zastanawia się, jaki wpływ na apetyt może mieć reklama (a może antyreklama?).

Nigdy nie przestąpiłam progu lokalu, który tak brudzi otoczenie. I choćbym była nie wiem jak głodna, nigdy nie kupię pizzy z takiego miejsca (...), bo kto jest bałaganiarzem na zewnątrz, ten jest nim wewnątrz.


Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby Rybnik bez reklam - to właśnie tak:


 Walkę z szyldozą przeprowadza ostatnio warszawska Praga...
Re:design 4 na ul. 11 listopada 12.

Projekt: Jacek Wielebski

Szyld dla tapicera nawiązuje do estetyki lat 20-30 tych....
Opublikowany przez Traffic Design na 5 stycznia 2018

Re:design naprawy zamków na ul. Wileńskiej.

Autor: Paweł Ryżko

Ślusarz, a właściwie AUTO - KEY potrzebował spójności i...
Opublikowany przez Traffic Design na 1 stycznia 2018


...i wrocławskie Nadodrze.

Zmiany nie ominą nawet Wilkowyj: 😂


Tropieniem ciekawych, miejskich napisów we Wrocławiu zajmuje się Type of Wrocław (poniżej screen z Instagrama).
źródło: instagram Type of Wrocław

Na zdjęcie okładkowe tego wpisu wybrałam kilka moich ulubionych zdjęć szyldów i neonów wprost z Wrocławia. Nie mogłoby tu zabraknąć również Galerii Neonów, która i w dzień, i w nocy (a nawet w deszczu!) wygląda zjawiskowo.
Neon witający podróżnych na dworcu Wrocław Nadodrze zainspirował Patryka Stolarza do stworzenia kroju pisma dla Infopunktu Łokietka 5 - miejsca, które aktywnie wspiera rozwój Nadodrza, organizując między innymi świetne Noce Nadodrza.


źródło: Nadodrze Typeface Patryka Stolarza
 I tak dochodzimy do sedna tego wpisu, czyli Warszawskich Krojów. Dwunastu zdolnych projektantów stworzyło fonty inspirowane warszawskim liternictwem, które powstawało najczęściej ręcznie, bez użycia szablonów, a na pewno bez pomocy komputera. Szyldy, witryny, neony, nagłówki gazet, murale - wszędzie można znaleźć inspirację.
 
Warszawskie Kroje – fragmenty liternictwa z dokumentacji projektu; fot. Franciszek Cieślak

Nie pamiętam już, jak trafiłam na ten projekt, ale był to szczęśliwy dla mnie moment. Akurat padł mi szablon na blogu, co zmotywowało mnie do nie tyle jego zmiany, co całkowitego przeobrażenia bloga. Cyrulik Macieja Połczyńskiego od razu przykuł moją uwagę. Na tyle skutecznie, że od ponad roku Cyrulik inspirowany Cyklopem, używanym w przedwojennej gazecie "Cyrulik Warszawski", króluje na moich grafikach, plakatach i pocztówkach. Twórcy zachęcają do używania fontów, zwłaszcza na miejskich szyldach. Niekoniecznie w Warszawie ;)

Warszawskie Kroje Cyrulik

Wystawę dotyczącą Warszawskich Krojów można było oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi w 2016 roku - na blogu varsavianistycznym Vars i Sava przeczytacie o niej więcej. Stamtąd również pochodzi grafika zamieszczona powyżej.


Projektanci zaangażowani w Warszawskie Kroje chcieli odpowiedzieć na pytanie czy Warszawa ma swój charakter pisma i czy w ogóle go potrzebuje. Skoro stworzyli dwanaście nowych krojów, to chyba uznali, że do tej pory nie miała i jednak go potrzebuje ;) Czy Wasze miasta mają swoje, charakterystyczne dla nich kroje, które są z nimi powszechnie kojarzone? 
KOMENTARZE

"

Instagram