Tak jak kosmici atakują Stany Zjednoczone czy książki Stephena Kinga dzieją się głównie w stanie Maine, tak Marvel Cinematic Universe i jego serialowa część ukochał sobie Nowy Jork. Z ponad 20 filmów i seriali tylko kilka z nich nie działo się w Wielkim Jabłku, a w kosmosie. Nic dziwnego, że odbycie filmowej podróży w nieznany do tej pory zakątek świata wydaje się być ekscytującym pomysłem, w końcu Kunlun z "Iron Fista" i "The Defenders" czy Kamar-Taj z "Doktora Streange'a" zostały przedstawione dość... marnie. Gdzie w takim razie możemy wybrać się z najnowszym filmem z MCU?
Do Wakandy.
- Tell me something. What do you know about Wakanda?
- It's a third world country. Textiles, shepherds, cool outfits...
- All a front. Explorers have searched for it. Called it El Dorado. They looked for it in South America, but it was in Africa the whole time.
Ulysses Klaue i agent Everett Ross w filmie "Black Panther"
![]() |
Wakanda przedstawiona w komiksie "Fantastic Four" #52 w 1966 roku, źródło: Inverse/Marvel |
Ale nie znajdziecie tego kraju na żadnej mapie. To wymyślone królestwo w świecie komiksów Marvela, które powstałe na złożach najcenniejszego minerału we Wszechświecie - wibranium.
Historię Wakandy najlepiej przedstawiłby Wam klip rozpoczynający najnowszy film Marvela "Black Panther". Od uderzenia meteorytu zawierającego wibranium po dzień dzisiejszy - najważniejsze wydarzenia zostały przedstawione w sposób przypominający "Opowieść o trzech braciach" z "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci". Niestety póki co nie jest on nigdzie dostępny w Sieci, musicie więc polegać na moim skrócie:
10 tysięcy lat temu na Ziemię spadł meteoryt zawierający wibranium, które przyczyniło się do powstania zmutowanej rośliny w kształcie serca, dającej nadludzką, wręcz panterzą moc temu, kto ją spożył. Tradycyjnie przywilej ten przypada tylko władcy Wakandy, potomkowi pierwszego wodza, który zjednoczył wszystkie plemiona żyjące w pobliżu meteorytowego krateru. O tytuł króla można walczyć w pojedynku na śmierć i życie, jeśli jest się królewskiej krwi lub podczas koronacji nowego władcy. Główny bohater, T'Challa, jest następcą tronu i tytułu Czarnej Pantery, co oznacza, że od tej pory oprócz biegania w kocim przebraniu będzie też miał inne obowiązki na głowie.
![]() |
T'Challa ze swoją ukochaną, Nakią, oraz genreał Okoye, będącej przywódcą elitarnej jednostki przybocznej króla Wakandy |
Położona gdzieś w sercu Aftyki Wakanda wykorzystuje technologię maskującą, by umknąć wszystkowidzącym satelitom. W "Iron Manie 2" wspomniano, że kraj ten znajduje się nad Jeziorem Turkana, pomiędzy Kenią a Etiopią, co kłóci się z rzeźbą terenu przedstawioną w filmie. Z lotu ptaka zamiast pustyni zobaczymy tylko rozległą dżunglę, zapierające wdech w piersiach wodospady i góry, na których zboczach wypasają się krowy. Ani śladu zaawansowanej technologii - rzućcie okiem na trailer.
![]() |
zdjęcia powyżej: kadry z filmu "Black Panther"/Marvel Studios |
Decyzja o nieingerowaniu w sprawy zewnętrznego świata doprowadziła do izolacji Wakandy. Wygląda na to, że tylko król i jego obstawa mają możliwość podróżowania poza granice kraju. Z resztą po co, skoro w Wakandzie tak dobrze się żyje, wiedza, piękna przyroda, znakomita służba zdrowia i bojowe nosorożce są na wyciągnięcie ręki?
Ma to też odbicie w architekturze Birnin Zana, stolicy Wakandy. Nowe technologie mieszają się z afrykańską tradycją, ale nie zobaczymy w mieście wpływów globalizacji i homogenizacji świata, które sprawiają, że nawet w odległych oazach na środku pustyni możemy wypić zimną coca-colę. Do Wakandy nawet sneakersy nie dotarły, ale hej, mają tam latające rowery!
zdjęcia poniżej: concept arty /Marvel Studios |
Historia tego kraju, chociaż jest wymyślona od początku do końca, daje do myślenia jeszcze w innym aspekcie - jak potoczyłyby się dzieje Afryki, gdyby nie została skolonizowana przez Europejczyków? Olbrzymi kontynent, pełen złota, diamentów, koltanu czy kasyterytu (te dwa ostatnie wykorzystywane są m.in. w telefonach komórkowych i są bardzo rzadkie), przepiękna przyroda, kolebka ludzkości! Czy Wakanda mogłaby istnieć naprawdę?
The way I think about black utopian spaces in my speculative work is we get out of colonialism to begin the conversation about who we are. Outside of colonialism, we can be all things that we want to be. Wakanda is a visualization of that.

Przecież w Afryce jest ponad 50 miast o ludności przekraczającej (i to znacznie!) 1 milion mieszkańców, czyli większych od Warszawy. Panoramy Johanesburga, Lagos czy Kairu na pierwszy rzut oka nie będą odróżniały się od tych z europejskich czy amerykańskich metropolii - chyba, że traficie na Kair widziany z takiej perspektywy:
![]() |
źródło: History.com |
W tym temacie polecam też film Ichaboda o tym, dlaczego reprezentacja w filmach ma znaczenie:
Jest jeszcze jedno słowo, które pojawia się przy okazji dyskusji o "Black Panther" - afrofuturyzm. Chodzi o połączenie science-fiction z afrykańską i afro-amerykańską kulturą. Kostiumy, wystroje wnętrz, architektura, technologie - to wszystko w filmie przesiąknięte jest afrofuturyzmem. Twórcy podróżowali po Afryce, szukali inspiracji w strojach afrykańskich plemion i nie bali się tego pokazać. Zobaczymy bohaterów z modyfikacjami ciała takimi jak skaryfikacje i rozciąganie warg drewnianymi krążkami. Różnorodne uczesania i stroje doskonale współgrają z otoczeniem, są tradycyjne, ale mają też ten futurystyczny sznyt. I nikt nie mówi z idealnym, angielskim akcentem, chociaż nawet kosmiczni złoczyńcy udają Brytyjczyków.
To me, it almost doesn't get more Afrofuturist than 'Black Panther.
Olalekan Jeyifous, artysta tworzący afrofuturystyczne filmy VR
Do poczytania polecam jeszcze:
- "A journey into Wakanda: How we made Black Panther" Chris Giles, CNN
- "Wakanda in 'Black Panther' is an Alternate Dimension Without Colonialism" Eric Francisco, Inverse
- "Building Wakanda: an interview with ‘Black Panther’ production designer Hannah Beachler" Brad Gullickson, Film School Rejects
KOMENTARZE