W krainie skalnych cudów - Saksońska Szwajcaria

Bastei

Po polskich Błędnych Skałach i Rudawach Janowickich czy czeskich skalnych miastach przyszedł czas na Saksońską Szwajcarię.


Trzeba było milionów lat, by powstały te skały. Czy uwierzycie, że kiedyś znajdował się tu średniowieczny zamek Neurathen? To idealne miejsce na taką budowlę - otoczone stromymi zboczami i przepaściami, z Łabą tworzącą naturalną fosę i będące doskonałym punktem obserwacyjnym. Nieprzypadkowo nazwa tego miejsca, czyli Bastei, oznacza basztę, wznoszącą się 190 metrów nad poziomem Łaby. A teraz widać jedynie pozostałości dawnej, drewnianej konstrukcji - gdzieniegdzie śladu po mocowaniach belek czy komnaty wykute w piaskowcu. 
Bastei
Rozwój turystyki przypada na początek XIX wieku, wcześniej taki koncept, tak jak na przykład koncept komfortu, w ogóle nie istniał. Bastei bardzo szybko stało się popularnym celem turystycznych wycieczek - dla podróżników zbudowano kamienny most, który miał ułatwić dotarcie do pozostałości po zamku Neurathen - za niewielką opłatą można zwiedzać je do dzisiaj. Wciąż znajduje się tu wiele udogodnień - od ostatniego parkingu spacer zajmuje dziesięć minut, można też przejechać się ciągniętym przez konie powozem, a później wypić kawę w restauracji na samym szczycie. I postać po kilka minut w kolejkach do punktów widokowych...
Bastei
"The new wooden bridge in 1826" Christian Gottlob Hammer
"The new wooden bridge in 1826" Christian Gottlob Hammer
Bastei
Bastei
Bastei
Bastei

Bastei i zamek Neurathen to nie jedyne twierdze w okolicy - po drugiej stronie Łaby można zwiedzać Twierdzę Königstein, czyli Królewską Skałę. Tutaj widoki rozpościerają się na wszystkie strony świata, a w dole pięknie meandruje Łaba.
Twierdza Königstein
Twierdza Königstein
Tak twierdza prezentuje się z poziomu drogi:
Twierdza Königstein
Udogodnień dla współczesnych turystów też nie brakuje - do twierdzy można dostać się stromym podejściem albo taką windą.
Twierdza Königstein
Twierdza Königstein

Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, bo widoki są przepiękne, praktycznie wszędzie można znaleźć opisy po polsku, a muzeum przedstawiające 800 lat twierdzy jest bardzo ciekawe.Twierdza Königstein
Twierdza Königstein
Sami widzicie, że to niezwykle malownicza kraina. To właśnie te skały i ich urok zainspirowały w 1818 roku niemieckiego malarza Caspara Davida Friedricha do stworzenia obrazu, który na pewno znacie - "Wędrowiec nad morzem mgły". Ta postać kojarzy się z monologiem Kordiana na Mont Blanc, a jednak to zupełnie inne miejsce na mapie Europy, właśnie Saksońska Szwajcaria.
"Wędrowiec nad morzem mgły"

KOMENTARZE

"

Instagram