Nie bądź jeleń! Odwiedź Jelenią Górę

Jelenia Góra rynek

Nie mogę powiedzieć, że nigdy wcześniej nie byłam w Jeleniej Górze. Przecież to tędy prowadzi droga w Karkonosze i tu odbywają się wystawy psów, w których brałam udział. Jednak dopiero w ubiegły weekend tak naprawdę zobaczyłam, co do zaoferowania ma jeleniogórski rynek.

Głownie chodzi o prześliczne kamieniczki - a może po prostu dla mnie wszystkie kamienice są piękne. Te, jak większość w miastach, które dotknęły zniszczenia podczas II Wojny Światowej, są rekonstrukcją z lat 1958-72 XVII i XVII-wiecznych budynków. Bardzo interesujące jest to, że na każdej z pierzei zachowano podcienia, które zdecydowanie dodają uroku. 

Ale to, co na samym rynku zaskoczyło mnie najbardziej, to samochody. Parkujące na środku - wydawałoby się - deptaku. Byłam tak zajęta szukaniem takich ujęć, żeby nie było ich widać, że nie zrobiłam ani jednego poglądowego zdjęcia, więc musicie uwierzyć mi na słowo!

Podobne zaskoczenie czuję za każdym razem, kiedy widzę zdjęcia ze stacją benzynową na rynku we Wrocławiu, to jest po prostu jakieś... niedorzeczne! :D
Jelenia Góra rynek
Jelenia Góra rynek
Jelenia Góra rynek
Kiedyś na rynku w Lubinie odbywał się festiwal teatrów ulicznych. Później rynku właściwie nie było (to długa historia, ale niedługo Wam ją opowiem) i kto wie, może jest szansa na powrót tego typu wydarzenia. Rzeźba, którą widzicie na zdjęciu poniżej, upamiętnia właśnie festiwal teatrów ulicznych - pierwszy i najstarszy w Polsce. Co ciekawe, w ten dzień również odbywał się na jeleniogórskim spektakl z krypnymi pingwinami. Teatralna tradycja ma się dobrze! W tym roku festiwal odbywa się między 20 a 22 lipca.
Jelenia Góra rynek
Jelenia Góra rynek
Jelenia Góra
Wiecie, co jest fajne? Kiedy ciekawe miejsca są dostępne za darmo. Tak właśnie jest z Wieżą Zamkową, a można podziwiać z niej takie widoki:
Jelenia Góra
Jelenia Góra
Jelenia Góra
A kiedy opuści się rynek przez Basztę Wojanowską i uroczą uliczką powędruje się dalej na wschód, czeka nas kolejna atrakcja - Sanktuarium Krzyża Świętego w lapidarium.

lapidarium
miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli
Jelenia Góra

Od razu widać, że to barokowe kaplice, z daleka krzyczą "Memento mori!".


Jeszcze trochę ciekawej architektury:
Jelenia Góra
Urząd Pocztowy
Nawet w takim malowniczym rynku nie może zabraknąć bloków - to boczna uliczka, dosłownie z rogiem stoją kamieniczki.

Tu trochę więcej współczesności - bardzo ciekawa plomba, wspasowana kształtem i formą do sąsiednich budynków. Bardzo skojarzyło mi się z Ośrodkiem Kultury Morskiej, czyli Oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego kształt najlepiej widać z tramwaju wodnego (ja akurat płynęłam na Westerplatte). A na drugim zdjęciu zadaszony parking, którzy krzyczy "powstałem na przełomie millenium!".

A jak już zmęczycie się zwiedzaniem, polecam Aroma Cafe:

Chętnie dowiem się, jakie były Wasze największe podróżnicze i architektoniczne zaskoczenia i niespodzianki! W jakich zakątkach świata, które wydawały się z pozoru nieciekawe udało Wam się trafić na piękne miejsca?

 


KOMENTARZE

"

Instagram