Nasza przyszłość według Łódź Design Festival

łódź design festival 2019

Tegorocznym hasłem Łódź Design Festival było "DOBRE ŻYCIE". Dla każdego z nas znaczy to coś innego, w końcu mamy inne poglądy, inne doświadczenia, inne potrzeby. Jak piszą sami twórcy festiwalu "pytanie o dobre życie rezonuje w głowach filozofów od tysięcy lat i, jak wiemy, nie ma na nie jednej, słusznej odpowiedzi". Najbliższą tej uniwersalnej odpowiedzi byłaby chyba taka: dobre=bezpieczne życie (chociaż i tu mogą trafić się jacyś adrenaline junkies!).
Po wizycie w Łodzi została mi w głowie taka myśl, że to nasze bezpieczeństwo jest coraz bardziej zagrożone. Spora część prezentowanych wystaw i projektów nie skupiała się jedynie na tym, żeby świat wokół nas był piękniejszy czy wygodniejszy, tylko zdrowszy, zużywający mniej surowców i energii, bardziej odpowiedzialny, sustainable.
W świecie, w którym najbardziej podstawowe potrzeby bytowe zostały już zaspokojone, coraz wyraźniej widzimy, że najpierw projektanci kształtują przedmioty, a później to przedmioty kształtują nas – zmieniają nasze nawyki, wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a także poprzez sposób, w jaki powstają i w jaki z nich korzystamy, oddziałują na nasze otoczenie, na środowisko naturalne i na całe społeczności.
Właśnie na tym aspekcie festiwalu - podkreślanym z resztą często przez organizatorów tak jak w powyższym fragmencie - chciałabym się skupić. Ładne rzeczy pokazywałam na Insta Stories, a teraz pora na te, które najbardziej zwróciły moją uwagę w kontekście zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle, znanej także jako 3U: Unikaj, Użyj, Utylizuj.


RE:

reduce - unikaj, ograniczaj

Zmniejszaj zawartość gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla. Otaczaj się roślinami - robię dobrze ciału i umysłowi.


Jak można jeszcze ograniczyć zużycie zasobów? Tego uczy Ekoeksperymentarium. To najlepsza forma nauki dla dzieciaków - poprzez zabawę i odkrywanie. W 2017 roku była to wystawa "Miasto i las".
źródło: Ekoeksperymentarium na Instagramie
reuse - użyj ponownie, przerób, zmień jednorazowe w wielorazowe

Nawet budynek, w którym odbywa się miejsce, to zrewitalizowana przestrzeń XIX-wiecznej fabryki.

Niestety nie zapisałam sobie nazwisk twórców... Pomożecie?

A może powrót do rzemieślnictwa? Przedmioty wykonane ręcznie czy w małych zakładach, naprawiane, przerabiane, dopasowane do użytkownika, a nie wirtualnej postaci wymyślonej w chińskich fabrykach.

recycle - oddaj do odzysku, niech odpady zostaną przetworzone

Jeśli tęsknicie za wzorami szkolnych podłóg z PCV, to kolekcja Lino Ani Kanickiej jest dla Was - linoleum zawsze w kieszeni! Skórzane wstawki to skrawki z zaprzyjaźnionego zakładu szewskiego, a więc po raz kolejny - reusing poprzez upcycling!Co powiecie na takie wykorzystanie plastikowych nakrętek?Od siebie dodam na koniec jeszcze jedno RE:

rethink - przemyśl, zastanów się, zmień nawyki

Może wcale nie potrzebujesz tylu ubrań? Może zmienisz przestrzeń wokół siebie? Może zmienisz swoje nastawienie?
Wystawa "Modowa Rewolucja – przyszłość tekstyliów" zwraca uwagę na bolączki przemysłu tekstyliowego - pęd za trendami, wykorzystywanie taniej siły roboczej, szkodliwość dla środowika (ach, te pięknie wybielone dżinsy...) problem mikroplastiku... Czy w przyszłości uda się nam to rozwiązać?

Office of the future - studenckie projekty rozwiązujące problemy, z którymi coraz częściej będziemy się borykać: zaburzenia relacji społecznych, nomadyzm, starzejące się społeczeństw czy brak kontaktu z naturą.


Już naprawdę na samo zakończenie rozbudzę troszkę Was apetyt na więcej - jakie to jest dobre miasto? Odpowiedzi na to pytanie szukałam na Archibloku, czyli bloku wykładowo-panelowym poświęconemu architekturze i urbanistyce. Czy odpowiedź znalazłam? Na pewno nie wyszłam z pustymi rękoma (za to z milionem myśli i notatek, co według prowadzącego Archiblok Filipa Springera jest oznaką tego, że były to wartościowe rozmowy). Ale o tym opowiem Wam innym razem!


Tymczasem polecam:

KOMENTARZE

"

Instagram