Serialowe miasteczka: Hawkins ze "Stranger Things"

stranger things hawkins

Joyce, this is Hawkins, okay? You wanna know the worst thing that's ever happened here in the four years I've been working here? Do you wanna know the worst thing? It was when an owl attacked Eleanor Gillespie's head because it thought that her hair was a nest.
Jim Hopper

Nazwa miasta:

Hawkins to pierwsza ofiara w filmie "Predator", którego twórcy serialu, czyli bracia Matt i Ross Duffer, najwyraźniej są fanami
stranger things hawkins
mapa Hawkins (źródło: Wikia)

Lokalizacja:

hrabstwo Roane w Indianie

Liczba mieszkańców:

około 30 tysięcy

Historia:

Do lata 1983 roku Hawkins było małym, sennym miasteczkiem, w którym nie wydarzyło się nic wartego uwagi.


Bardzo skrócona fabuła serialu "Stranger Things":

Zniknięcie dwunastoletniego chłopca rozpoczyna cała lawinę zdarzeń - pojawia się tajemnicza dziewczynka, potwory z innego świata, a tajne laboratorium jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać.


Początkowo akcja serialu miała dziać się w prawdziwym, nadmorskim miasteczku Montauk (miało to być nawiązanie do filmu "Szczęki"), ale ostatecznie twórcy serialu zdecydowali się przenieść akcję z dala od wybrzeża i stworzyć fikcyjne Hawkins od podstaw, używając do tego celu plenerów w Atlancie, gdzie wystarczyło tylko kilka poprawek, by przenieść się w lata 80.

Retro, nostalgia i hautologia


Niewiele dzieliło braci Duffer od przekroczenia cienkiej granicy pomiędzy osadzeniem akcji w przeszłości, a stworzeniem karykatury lat 80. Oczywista jest muzyka, kultura i stroje, tylko odrobinę trudniejsze są do odnalezienia odniesienia do książek Kinga, filmów Spilberga, mamy powrót gwiazdy tamtych lat - Winony Ryder, ba, nawet czołówka od razu krzyczy do nas - 80s bejbeeeee! Te nawiązania, klimat, są dla nas oczywiste, nawet jeśli nie wychowywaliśmy się w tamtych czasach ani nawet w tamtej kulturze! Amerykańska popkultura trafiła do nas w latach 90. z olbrzymią siłą, zwielokrotnioną powtórkami w telewizji i teraz i my odczuwamy tę nieco pożyczoną nostalgię.

Żeby lepiej zrozumieć, jaka sztuka udało się Dufferom, przyjrzyjmy się temu, skąd w ogóle wzięła się estetyka lat 80. i kim była Memphis Group:

Worldbuilding - tworzenie wiarygodnego świata


Nie jest łatwo sprawić, by przestrzeń pokazywana w serialu czy filmie nie wyglądała tylko jak scenografia i dekoracja, tylko jak prawdziwe, zamieszkane i używane miejsca. Do tego trzeba wysiłku ze strony twórców, przywiązania do detali. Jak mówi Chris Trujillo, Production Designer serialu "Stranger Things": "It's easy to pick a wallpaper or curtains that just scream 1980s! and ultimately, it can be very distracting to an audience.".
Ważne jest, dla kogo przestrzeń się tworzy - kto będzie ją zamieszkiwał, jakie są jego marzenia i pragnienia, jaki jest jego status materialny i socjoekonomiczny, jakie nawiązania do popkultury i kultury mogą znaleźć się w jego otoczeniu.
W osiągnięciu takiego efektu pomaga używanie ubrań i elementów wystroju z epoki, a nie tylko inspirowanych latami 80.. Na szczęście scenografowie nie mieli z tym problemu - wystarczyło się wybrać na weekendowe wyprzedaże garażowe na suburbiach. Nawet przyczepa szeryfa Hoppera została znaleziona w ten sposób i kosztowała całego jednego dolara.

Lokalizacje

Upside down

Mroczna kraina, będąca odbiciem świata rzeczywistego, przekształcona przez niebezpieczne moce - pojawiają się poruszające się niczym macki liany, w powietrzu unoszą się zarodniki, wszystko jest okryte mrokiem i przydymione, jakby było zainfekowane.

Dom rodziny Beyer

O ile ze znalezieniem odpowiedniego "zewnętrza" nie było problemu (to niewielki, międzywojenny budynek), tak z wnętrzem było już trochę zabawy. Scenariusz wymagał, by dom miał odpowiedni układ pomieszczeń, umożliwiający taki ruch kamery, by możliwe było pokazanie zawieszonym światełek. Co więcej, jeśli oglądaliście już "Stranger Things" to wiecie, że wnętrze domu Beyerów wiele przechodzi - ataki siekierą, malowanie grafitti, a po drugie - widzimy ten budynek jako jego wersję z Upside Down. Więcej informacji znajdziecie w tym wywiadzie.

Hawkind Middle i High SchoolHawkins National Laboratory

Z zewnątrz do dawny Mental Health Institute, czyli szpital psychitryczny, który teraz jest częścią Uniwersytetu Emory. Wybrano tak przytłaczający obserwatora budynek, zimny i wyniosły, by podskórnie oddać emocje Ery Reagana i strach związany z zimną wojną.

Grafiki wykorzystana przy tworzeniu moich obrazków: STRANGERTHINGS STICKER by Tami Nataly i Stranger Things Shadow Monster by Brighid Rancour

STRANGER THINGS UPSIDE DOWN

KOMENTARZE

"

Instagram