Białe klify Rugii - Park Narodowy Jasmund

park narodowy jasmund klify

Wyobraźcie sobie szmaragdowe morze i górujące nad nim śnieżnobiałe klify, zakończone soczystozielonym lasem... Właściwie, nie musicie sobie tego wyobrażać, ja Wam wszystko pokażę!

Pora na kilka pocztówkowych ujęć z parku narodowego Jasmund na niemieckiej wyspie Rugia. Fajnie jeździć po świecie, ale do najbliższych sąsiadów też czasami warto zajrzeć.Widoki z Królewskiego Tronu - praktycznie każdy zwiedzający zrobi stąd takie same zdjęcia, bo z platformy widokowej nie widać zbyt więcej z powodu drzew. To miejsce zostało uchwycone na obrazie Caspara Davida Friedricha, tego od "Węrowca nad morzem mgły" i "Opactwa w dębowym lesie".  Oczywiście, dokładnie takiego ujęcia jak na obrazie w rzeczywistości nie zobaczymy i to nie tylko dlatego, że namalowany pejzaż był raczej zlepkiem różnych formacji skalnych, ale i z powodu erozji, która sprawia, że wybrzeże wygląda inaczej niż rok temu, nie mówiąc już o 200 latach od namalowania obrazu.
park narodowy jasmund klify

park narodowy jasmund klify
park narodowy jasmund klify
park narodowy jasmund klify
park narodowy jasmund klify

A tu już wybraliśmy się dalej na spacer wzdłuż klifów w kierunku Sassnitz. Niestety, chociaż na mapach wciąż pokazane są schody na plażę, te zejścia są pozamykane i musieliśmy zmienić nasze plany.
park narodowy jasmund klify
Kłódkoza nawet tutaj dotarła
park narodowy jasmund klify
park narodowy jasmund klify
park narodowy jasmund klify


Wyspa Rugia to także miejsce, gdzie pozostały pradawne, pierwotne lasy bukowe. Te wszystkie znane znam z baśni gęste lasy i bory, w których ukrywają się Baby Jagi i inne potwory, gubią się dzieci, diabły siedzą na rozstajach dróg... Już wiadomo, skąd w niemieckiej ludowej twórczości wzięły się te wszystkie historie, które później spisali bracia Grimm.

Po zeszłorocznej wizycie w Saksońskiej Szwajcarii miałam wrażenie, że w Niemczech najważniejsze jest, żeby zwiedzać wygodnie i żeby najpiękniejsze widoki były dostępne dla wszystkich - nie tylko tych, którzy mają czas i siły, ale dla całych rodzin, od dzieci w wózkach zaczynając i emerytach kończąc. Co w praktyce oznacza wygodne parkingi, chodniki, windę na kamienny płaskowyż, elektryczną ciuchcię czy asfaltowe drogi idealne dla elektrycznych rowerów.

Centrum edukacji przyrodniczej Königsstuhl w parku narodowym Jasmund jest takim miejscem - samochód zostawiamy na parkingu w Hagen, skąd na piechotę lub autobusem można dostać się do Königsstuhl. Po zapłaceniu 9 euro można stanąć pod sekwoją, poznać historię bukowych lasów i kredowych klifów (do wyboru kilka audioprzewodników po niemiecku i jeden po angielsku), dotknąć góry lodowej czy zobaczyć to, po co właściwie się tu przyjechało - słynny widok z Królewskiego Tronu. I myślę, że dla wielu na tym kończy się tu zwiedzanie, bo spacer nad klifami z powrotem na parking czy do Sassnitz to już trochę poważniejsza wycieczka. 

Jestem ciekawa, czy słyszeliście wcześniej o tych klifach? Wydaje mi się, że to dosyć nieznane w Polsce miejsce, a może się mylę i wszyscy mieszkańcy Pomorza już tam byli, to tylko nam z Dolnego Śląska jest tam nie po drodze?KOMENTARZE

"

Instagram