Sycylia na wysokości - Etna


Sycylijskie to-do list:
  • posłuchać mruczenia Etny ✔
  • powdychać trochę wulkanicznych zapachów ✔


Próba zdobycia Etny była jedynym zaplanowanym punktem naszej podróży. Tylko od pogody zależało, czy zrobimy to zaraz po przylocie do Katanii, czy raczej przed powrotem do domu. A że dzień pierwszy był akurat deszczowy, to padło na przedostatni dzień - niedzielę przed wylotem zostawiliśmy sobie na Castelmolę, Taorminę i ostatnie plażowanie.


To nie pierwsze nasze spotkanie z wulkanami (w końcu w tym roku byliśmy na Islandii!), ale wtedy nie martwiliśmy się tym, że coś może wybuchnąć. A tu nie dało się zapomnieć, że Etna w środku wre. 

 

Ale żeby podziwiać Etnę z wysokości, trzeba najpierw na nią wejść. Drogi wejścia są dwie, my wybraliśmy to od strony Nicolosi, gdzie spaliśmy. I tu jest też kilka opcji - można iść całą drogę pieszo (jak my, zajęła nam cała wycieczka 8 godzin, ok. 13 kilometrów, ponad 1000 metrów przewyższenia), wjechać rowerem elektrycznym, wjechać kawałek kapsułkami (pierwsze pół kilometra), wjechać i zjechać autobusikiem z przewodnikiem. Wszystko zależy od Waszej kondycji, zasobności portfela i czasu, jaki chcecie poświęcić. No i pory roku, bo zimą można po stokach Etny poszusować.

Jak wygląda trasa piesza? Można wyruszyć serpentynami, którymi poruszają się autobusy albo próbować stromymi ścieżkami. Czasami podejścia mogą zdawać się nużące, mnie bardzo wymęczyły. Dodatkowo nigdy wcześniej nie byłam wyżej niż szczyt Śnieżki, co myślę też miało na mnie wpływ, a tu sama wyprawa zaczyna się już wyżej.

Stromy, luźny stok - tu już przydałyby się buty wyższe nad kostkę

Jak widać na zdjęciach, dopiero od pewnej wysokości Etna staje się prawie-że wulkaniczną pustynią. Czasem coś tam w kamiennych załomach się uchowa przy życiu. No i te biedronki! 


Już przy okazji pisania o Erice wspomniałam o średniej widoczności. Ponieważ Etna jest taka wysoka, powinno ją być widać z duuużej odległości, ale najczęściej kryje się za zasłoną z chmur i wulkanicznych pyłów.

Z autostrady niedaleko Katanii
Widok z Enny
Z Taorminy Etnę widać tak...
...a z Castelmole tak.

KOMENTARZE

"

Instagram