W odcieniach zieleni

Skąd wiadomo, jaki kolor będzie modny w kolejnym sezonie? Kto decyduje, że ubrania o właśnie tych barwach pojawią się w sklepie?


- Ten sweter nie jest po prostu niebieski, nie jest nawet turkusowy. Jest modry. W 2002 roku ten kolor pokazał się w ośmiu różnych kolekcjach, by potem spłynąć do domów towarowych, gdzie niewątpliwie wygrzebałaś go z kosza z przecenami. Bawi mnie twoje przekonanie, że wybrałaś ten odcień w przekonaniu że odcinasz się od świata mody, podczas gdy stoją za nim miliony dolarów i niezliczone etaty.” – Miranda Priestly „Diabeł ubiera się u Prady”.No cóż, wg Pantone kolorem roku 2002 był True Red. ;-) Kolor został wybrany w uznaniu skutków ataków z 11 września. To czerwony o głębokim odcieniu oraz znaczącej i patriotycznej barwie. Niestety, wtedy miałam 11 lat i nie interesowałam się takimi rzeczami, a szczytem modowych marzeń były drewniaki i czapka Chicago Bulls - co przypomniało mi się po świetnym wpisie Venilli o modzie lat 90., z czego część mogę odnieść do moich wczesnych lat podstawówki, przypadających właśnie na początek XXI wieku. 
Pantone? Czyli właściwie kto?


Pantone – to zarówno amerykańska korporacja jak i system identyfikacji kolorów, dzięki któremu różni producenci w różnych miejscach mogą odnieść się do systemu Pantone, aby mimo dzielącej ich odległości, dopasować kolor, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu. Firma Pantone co roku wybiera szczególny "Color of the Year" i zestawy kolorów, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących sezonach - zarówno w modzie, jak i designie i urządzaniu wnętrz. Dwa razy w roku gospodarze spółki organizują tajne spotkanie przedstawicieli z grup różnych narodów. Po dwóch dniach prezentacji i dyskusji wybierają kolor na następny rok. Np. kolor na lato 2013 został wybrany w Londynie wiosną 2012.KOLOR ROKU 2013


PANTONE 17-5641 Emerald, a lively, radiant, lush green, is the Color of the Year for 2013.


Najczęściej kojarzony ze wspaniałymi kamieniami szlachetnymi, kolor szmaragdowy przywodzi na myśl wyrafinowanie i luksus. Już od czasów starożytnych ten lśniący, doskonały odcień był kolorem piękna i nowego życia w wielu kulturach i religiach. To także kolor wzrostu, odnowy i dobrobytu.


Czy przyjmie się w modzie ulicznej?

Wszystko chyba zależy od tego, jak wielką falą zaleje popularne sieciówki. Myślę, że szmaragdowy i inne, głębokie odcienie zieleni, takie jak lansowana w ubiegłych sezonach butelkowa zieleń, to bardzo wdzięczne kolory, które łatwo będzie nosić – z kolorami ziemi, oczywiście z czernią, a także z bardziej kontrastowymi barwami – czerwienią czy błękitem. Bardzo świeżo zieleń wygląda w połączeniu z bielą. 

Takie szmaragdowe propozycje znalazłam w ofercie H&M:

Więcej o tym, jak to wszystko wygląda, kto brał udział w tajnym spotkaniu i jakie inne kolory będą IN tej wiosny, możecie przeczytać na stronie Pantone.
Na koniec przygotowałam małe zajawki stylizacji z udziałem różnych ubrań i dodatków w odcieniach zieleni które znajdują się w mojej szafie. Strasznie trudno oddać na zdjęciach właściwy odcień danej rzeczy, więc mogą w niewielkim stopniu one odbiegać od rzeczywistości ;-)
fot. Kokijaże Sur La Plaże


fot. Łukasz

KOMENTARZE

"

Instagram