SZAFA POLSKAPrzed Galerią Dizajn zebrał się tłum ludzi. Niektórzy co chwila zerkają na zegarki, inni witają się z ze znajomymi lub dopalają papierosa. Na co czekają? 
Zegar na wrocławskim ratuszu wybił godzinę dziewiętnastą. Oczy wszystkich zwrócone są na zasłoniętą dotychczas witrynę - rolety powoli podnoszą się, a widzom ukazują się manekiny ubrane w fantazyjne projekty od polskich twórców. Drzwi otwierają się i tłum powoli wlewa się do środka. Miejsca siedzące szybko zostają zajęte, galeria jest wypełniona po brzegi.
Rozpoczyna się pokaz mody.

źródło: www.szafapolska.pl fot. Karolina Zajączkowska
Po pokazie rozlegają się brawa, widać, że niektóre projekty zrobiły wielkie wrażenie widzach. Przeważają młodzi ludzie, którzy jak przez mgłę lub w ogóle nie pamiętają tego, co było przed rokiem 1989. Nawet lampka szampana nie odrywa od obcowania z modą. Niektóre projekty są niesamowite, inne zaskakujące, a jeszcze inne... hmmm ciekawe. Ale właściwie obok żadnego z projektów nie da się przejść obojętnie.

Przytłoczona tłumem wychodzę z postanowieniem - jeszcze tu wrócę.


Wracam tydzień później.
Galeria jest pusta i w końcu można obejrzeć każdy projekt dokładnie. Zastanowić się, dlaczego akurat te projekty pokazano w witrynach i na manekinach. Czy moda to sztuka i zasługuje na swoje miejsce w galeriach? Czy obcowanie z takimi projektami ubrań i dodatków wnosi coś do naszego życia?
 

Szafa Polska - wystawa pokazująca polską modę po 1989 roku
projekty polskich projektantów, słynny neon MODA POLSKA oraz możliwość kupna koszulek stworzonych przez markę MALDOROR
kurator: Michał Niechaj
miejsce: Galeria BWA Dizajn, ul. Świdnicka 2-4 Wrocław
kiedy: 5 kwietnia - 1 czerwca 2013
więcej informacji: www.bwa.wroc.pl oraz www.szafapolska.pl


KOMENTARZE

"

Instagram