Galeria Neonów w deszczuneony we Wrocławiu

Reklamy wokół nas


Otaczają nas tysiące reklam. Nie mówię już nawet o tych w Internecie, gazetach czy telewizji. Nie, wystarczy wyjść z domu i nawet nie wysilając się zbytnio, na pewno zauważymy za chwilę jakiś baner, brzydką tabliczkę, porozrzucane na ziemi ulotki. A nocą? Podświetlane bilbordy, pulsujące diody. Chaos.

Gdzie podziały się neony?


Neony znikają z ulic. Przez długie lata ważna część miejskiego krajobrazu, teraz już niepotrzebna. Podobno są nietrwałe, przepalają się. Łatwiej ustawić baner i go podświetlić, niż naprawiać pękające rurki. Neony stają się pieśnią przeszłości. Na szczęście jednak, jak wiele innych rzeczy wypieranych przez ich nowocześniejsze odpowiedniki (fotografia analogowa, muzyka z płyt winylowych, ), neony znajdują swoich miłośników, takich jak Tomasz Kosmalski, który ratuje wrocławskie neony. Bo są magiczne (1). Pojawia się coraz więcej takich kolekcjonerów. A może to po części tęsknota za PRL-em? To z tamtych czasów pochodzi większość tych świetlnych reklam.

Moda Polska


Kultowy napis "Moda Polska" z wrocławskiego rynku? Przecież to nie może zniknąć! Po zdjęciu go z kamienicy, gdzie mieścił się kiedyś dom handlowy Stein & Koslowski, a ostatnio salon odzieżowy Moda Polska,  neon przeszedł renowację. W kwietniu dwa lata temu zawisł w Galerii Dizajn na Świdnickiej, gdzie oświetlał ubrania i dodatki podczas wystawy "Szafa Polska". Dzisiaj możemy go spotkać w galerii Neon Side.
Galeria Neon Side

W listopadzie na podwórku przy ulicy Ruskiej 46c rozbłysły neony. Wrocław Główny, Grand Hotel, Hermes, Modny strój, Kwiaty, Elektro... Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej, chociaż jednocześnie wolałabym, żeby nie znikały z wrocławskich ulic. Szkoda, że bardziej opłaca się je wyrzucić i zastąpić, niż naprawić.
Więcej neonów można zobaczyć w Klubokawiarni Neon Side, która mieści się w tym samym podwórku. Żałuję teraz, że przy okazji jesiennej wyprawy do Warszawy nie zajrzałam do Neon Muzeum. A jeśli interesują Was neony w innych częściach Polski, poniżej znajdziecie ciekawe linki:Klubokawiarnia Neon Side
źródło: wroclaw.pl

fot. Kasia babeczkinawybiegu.pl

Wrocław, 1969 rok
źródło: dolny-slask.org.pl

KOMENTARZE

"

Instagram