TARDIS

Time And Relative Dimension In Space!

Za nami finał 9 serii "Doctora Who" (czyli najcudowniejszego serialu na świecie) i magiczny odcinek świąteczny. Chociaż sam serial charakteryzuje ciągła zmienność - w końcu od 1963 roku głównego bohatera grało już trzynastu aktorów - to bez pewnych elementów trudno sobie wyobrazić przygody ostatniego z Władców Czasu. Jednym z nich jest TARDIS, czyli większy w środku statek kosmiczny, zakamuflowany jako brytyjska, policyjna budka telefoniczna z 1963 roku.TARDIS blue


Kolor budki telefonicznej zmieniał się przez lata, tak jak i niektóre z detali, co doskonale widać na ilustracji poniżej (matrycę TARDIS przeniesiono też raz do ciała kobiety o imieniu Idris... ale może tę historię opowiem Wam kiedy indziej). Trzy lata temu BBC oficjalnie potwierdziło, że TARDIS blue to kolor 2955C z wzorników Pantone (o którym trochę więcej pisałam w jednym z poprzednich wpisów) - może się wydawać, że to błaha informacja, ale na pewno ułatwiła życie wielu domorosłych budowniczych.
It's bigger on the inside!


Żeby pomieścić pokój kontrolny, wiele sypialni, poddasze, basen, korty do squasha, bibliotekę, garderobę, obserwatorium, szklarnię, bar karaoke, kilometry korytarzy do biegania, statek kosmiczny musiałby być niemożliwie wielki. Jednak Władcy Czasu znaleźli na to sposób i ich wehikuły są po prostu... większe w środku. 

Tak wyglądało wnętrze TARDIS za czasów 11 Doktora, po odejściu Amy i Rory'ego:
Ale najpierw 11 Doktor podróżował tak:


Garderoba, w której nowego stroju szukał 10 Doktor:Gallifreyan


Widzicie te okrągłe obrazki? Tak naprawdę to napisy w języku Gallifreyan, języku Władców Czasu.


Wnętrze TARDIS 12 Doktora:


Co znaczą te napisy? Nie mam pojęcia, niektóre teorie mówią, że to imiona wszystkich towarzyszy Doktora. Ale za to wiem, co jest napisane poniżej - sami też możecie sprawdzić, jak będzie wyglądało Wasze imię zapisane w takiej formie tutaj.

TARDIS
Time and Relative Dimension in Space


Na mojej koszulce, którą chwaliłam się już w poprzednim wpisie, umieszczone jest imię Doktora, czyli jedna z jego największych tajemnic. I oczywiście możecie zobaczyć też TARDIS, której nie mogło zabraknąć.Jeszcze Wam mało informacji na temat TARDIS?
Piosenka zespołu Chameleon Circuit powie Wam o jej działaniu wszystko, co powinniście wiedzieć, możecie zobaczyć wszystkie wnętrza pojazdu w wersji LEGO, zajrzeć za kulisy serialu albo po prostu trochę więcej poczytać.


Mad man with the box


TARDIS podróżuje nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie - można nią dolecieć na początek i koniec Wszechświata (a nawet wylecieć poza niego). Doktor odwiedził Pompeje, Brytanię zajętą przez rzymskie legiony, poznał van Goga, królową Elżbietę I, Agathę Christie, Dickensa, Madam de Pompadour, Świętego Mikołaja, odwiedził wiele planet, w tym Marsa i niemożliwą planetę Krop Tor, orbitującą wokół czarnej dziury.


Nasuwa się więc pytanie: jeśli moglibyście polecieć gdziekolwiek i kiedykolwiek w czasie i przestrzeni, gdzie byście się wybrali?

KOMENTARZE

"

Instagram