Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Gdzie we Wrocławiu warto wybrać się latem? Do jednego z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, czyli Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogród ukryty w centrum miasta w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego za wysokim murem. Kilka szklarni z sukulentami i bluszczem, alpinaria, stawy i fontanny... Można zapomnieć, że tuż obok toczy się wielkomiejskie życie. Zwłaszcza kiedy wejdzie się do szklarni obrośniętej bluszczem, tam naprawdę czuć klimat "Tajemniczego Ogrodu".

Ze względu na różnorodność gatunków warto wybrać się też wiosną lub jesienią, wtedy ogród wygląda zupełnie inaczej. Znajdziecie tam egotyczne gatunki drzew (mamutowce i metasekwoje!), 27 drzew uznanych za pomniki przyrody, magiczną aleję kasztanowców i pięknie obrośnięty bluszczem Instytut Biologii RoślinPierwsze rośliny posadzono w tym miejscu w 1811 roku (tak, nie pomyliłam się, jeszcze w XIX wieku!) i tylko krakowski ogród jest starszy. Oczywiście podczas wojny i oblężenia Wrocławia wiele okazów uległo zniszczeniu, bo w ogrodzie ustawiono stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Po wojnie, oprócz uporządkowania obiektu i odbudowy kolekcji, trzeba było również odminować największy staw (ten o podłużnym kształcie, który jest fragmentem zasypanej w przeszłości odnogi Odry). Saperzy pracujący przy jego oczyszczaniu zbudowali również łukowaty mostek, który możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.


Ogród Botaniczny we WrocławiuO szklarniach z sukulentami szykuję osobny post, bo nie mogłam się oprzeć uroczym kaktusom ;-) Więc zapraszam do obejrzenia zdjęć w tym wpisie!
Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu 

Ogród Botaniczny we WrocławiuKOMENTARZE

"

Instagram