Pawilon Czterech Kopuł

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Zbudowany w 1912 roku i zaprojektowany przez Hansa Poelziga, który stworzył też wrocławską Pergolę i dom handlowy na skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Łaciarskiej, pawilon spełniał w swojej historii już różne funkcje. Należał wraz z Halą Stulecia do kompleksu wystawienniczego, gdzie prezentowano różne ekspozycje (m.in. Wystawę Stulecia w 1913 roku, Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 roku), później mieściła się tam Wytwórnia Filmów Fabularnych, odbywały się różne imprezy kulturalne, takie jak koncerty na odsłoniętym dziedzińcu.


Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Chociaż Muzeum Narodowe przejęło obiekt w 2009 roku, dopiero w zeszłym roku zakończyła się jego przebudowa i rewitalizacja, a w konsekwencji przywrócenie funkcji wystawienniczej. Jak przebiegała rewitalizacja? Wyburzono ścianki działowe, zamontowano wiele świetlików. Kolor i faktura elewacji też jest wzorowana na oryginalnych tynkach, a wszystkie cztery kopuły pokryto miedzianą blachą.

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we WrocławiuBardzo ciekawym zabiegiem jest zadaszenie wewnętrznego dziedzińca. Szklany dach oparty na metalowych przęsłach w słoneczny dzień tworzy na dziedzińcu kolejne dzieło sztuki. Obłe kawiarniane fotele tylko dopełniają ten obraz.

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pawilon, wraz z Halą Stulecia, Pergolą, Iglicą i Ogrodem Japońskim został w 2006 roku uznany za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Już samo to świadczy o tym, że to wyjątkowe na skalę światową miejsce!

Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu makieta
Makieta pawilonu, jeśli ktoś jeszcze nie domyślił się, skąd jego nazwa.


Kolekcja sztuki współczesnej jest jedną z najbogatszych i najciekawszych tego typu w Polsce; zawiera prace z drugiej połowy XX i początku XXI wieku. O tym, jak ta wystawa zadziałała na mnie, przeczytacie w poprzednim wpisie - "Bliskie spotkanie z kulturą".było jest będzie Stanisław Dróżdż

"było, jest, będzie" Stanisława Dróżdża jest Wam pewnie znane z elewacji Muzeum Współczesnego na placu Strzegomskim. Inne murale tego typu (w tym "Zapominanie") pojawiły się w tym roku w innych miejscach Wrocławia - na ulicy Hubskiej i Legnickiej (więcej szczegółów o projekcie Ścieżki Tekstu).


Do czterech razy sztuka

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to teraz cztery oddziały - Muzeum Narodowe (to pięknie obrośnięte winoroślą), Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł (P4K) oraz Panorama Racławicka. Dla każdego z nich wprowadzono w tym roku jedno wspólne logo, zaprojektowane przez Mariana Misiaka.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu logo

A jak logo obrócimy do góry nogami...
Muzeum Narodowe we Wrocławiu logo
"M jak Wrocław!"

...otrzymamy W nawiązujące do miejskiego herbu. Wprowadzono również systemowe kroje pisma (Janus i Dia Grotesk), wdrożono strategię komunikacyjną i wizerunkową. 

Logo w akcji
Identyfikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Autor: Marian Misiak
Identyfikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Autor: Marian Misiak. (źródło)

"Oszczędny, a przede wszystkim zupełnie nowy dla muzeum język wizualny to klucz do opowiadania o wielowiekowej kolekcji MNWr i sposób na dotarcie do współczesnego widza – to on stał się dla nas jednym z najważniejszych ogniw działalności, to dla niego chcemy się zmieniać. Muzeum ma ambicję kształtowania gustów i kreowania trendów, na co dzień oferując widzom obcowanie z pięknem – misja muzeum znajduje odzwierciedlenie również w identyfikacji wizualnej."

Identyfikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Autor: Marian Misiak
Identyfikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Autor: Marian Misiak. (źródło)Mam nadzieję, że podoba Wam się taka tematyka wpisów - po prostu kiedy chodzę o mieście, kiedy widzę, że coś się dzieje, coś się zmienia, muszę się dowiedzieć o tym jak najwięcej i mam wtedy ogromną ochotę podzielić się tym ze wszystkimi! 

KOMENTARZE

"

Instagram