Harlem, Luke Cage i bluzy z dziurami po kulach

Netflix Luke Cage


HARLEM

Gdzie bije historyczne, polityczne, religijne i kulturalne serce czarnej Ameryki? W Harlemie!


Jak każde miejsce na świecie, tak i ta dzielnica Nowego Jorku Harlem musi stawiać czoła zmianom. Burzone są stare budynki, budowane nowocześniejsze domy, odnawiane zabytkowe kamienice; odbywa się to często wraz z podniesieniem czynszu do takiego poziomu, że pozwolić sobie na zamieszkanie w takiej ładnej kamienicy mogą tylko ludzie w miarę zamożni, najczęściej biali i Latynosi. Wraz z takimi lokatorami pojawiają się nowe, droższe sklepy, nowe punkty usługowe (kawiarnie czy studia jogi) i zmienia się cały charakter okolicy - to właśnie nazywane jest gentryfikacją. Z jednej strony poprawie może ulec bezpieczeństwo, a z drugiej strony dochodzi do wykluczenia obecnych lokatorów, z których od lat 30. ubiegłego wieku większość to Afroamerykanie.Gentrification means that demographics are changing, and Harlem is getting whiter. Between 2000 and 2010, the number of black residents fell notably, and white population share grew, particularly in central Harlem where white residents increased fivefold.

To us, our Harlem is being remade, upgraded and transformed, just for them, for wealthier white people.

Pop's Barber Shop Luke Cage Netflix
Ten brązowy, charakterystyczny dla harlemowskich kamienic kolor pochodzi od brązowego piaskowca - brownstone [kadr z serialu]
Apollo Theater Luke Cage Netflix
Apollo Theater [kadr z serialu]

LUKE CAGE


Luke Cage to tytułowy bohater trzeciego (po "Daredevilu" i "Jessice Jones") superbohaterskiego serialu od Netflixa osadzonego w Marvel Cinematic Universe. Zwykły policjant z Savannah w Georgii zostaje wrobiony w przestępstwo, za które trafia do więzienia. Tam, poddany nielegalnym oczywiście eksperymentom, zyskuje nadludzką siłę i skórę, której nic nie jest w stanie naruszyć. Mając takie umiejętności można zrobić tylko dwie rzeczy - schować się albo zostać superbohaterem. 

W serialu spotykamy Luke'a (marvelomaniacy poznali go już wcześniej, w "Jessice Jones") sprzątającego w barbershopie na Harlemie. Fabuła serialu jest bardzo mocna osadzona w tej części Nowego Jorku - to wszystko nie mogłoby się zdarzyć w żadnym innym miejscu na świecie. Historia tej dzielnicy, jej specyfika i problemy; świat rzeczywisty przeplata się ze światem superbohaterskim. Owszem, Netflixowy "Daredevil" i "Jessica Jones" też działy się w konkretnej dzielnicy, czyli Hell's Kitchen, ale dopiero w "Luke'u Cage'u" miasto i jego mieszkańcy są pełnokrwistymi bohaterami drugiego planu - a może właśnie są tu tak samo ważni, jak nasz Power Man?

Pomimo bardzo silnej chęci ucieczki i niewyróżniania się z tłumu, ostatecznie Luke akceptuje swoje umiejętności i postanawia walczyć. Czy to dlatego właśnie, że trafił do Harlemu - miejsca, które ma swoje problemy, ale o które warto walczyć?

Twórcy serialu tu i ówdzie umieścili nawiązania do raperów, bokserów, czarnych poetów, ważnych postaci takich jak Crispus Attucks, Jackie Robinson czy muzycznych legend.Nawet serialowe intro oddaje hołd Harlemowi:


See, Harlem could do that to you. Some people saw war-zone, Pop [mentor Luke'a] always saw pasture, a breeding ground for art history, for greatness. From Billy Strayhorn, Teddy Riley, Big L, ASAP Rocky, all those brothers, came from right here.
Conntonmouth [1.05]


Tak jak prawdziwy Harlem, tak i ten serialowy boryka się ze zmianami, przez niektórych bardzo niepożądanymi.

Radna Mariah Dillard [kadr z serialu]

I believe in Harlem. You know, my Harlem is saturated with jazz and good food and the pure genius that permeates the streets. Harlem is rising like a phoenix out of the ashes. I mean, that's what all of my various complexes are about, it's restoring that luster.
Mariah [1.06]


Zmianom zapobiec chce radna Mariah Dillard, której projekt New Harlem Renaissance to nawiązanie do złotej ery Harlemu w latach 20. ubiegłego wieku. Jej pomysł opiera się na wzmocnieniu tożsamości dzielnicy, ograniczenie wpływów białych mieszkańców i zapobieganiu gentryfikacji.
Na ulicach można nawet natknąć się na ulotki "Stay Harlem. Stay Black.". Projekt zakłada zbudowanie miejsc spotkań i integracji społeczności Harlemu, takich jak Crispus Attucks Complex. Można się spierać, czy naprawdę zależy jej na dobru dzielnicy, czy tylko traktuje to jako możliwość zdobycia władzy, tak jak wykorzystuje do swoich celów strach mieszkańców przed ludźmi o superzdolnościach.
Cottonmouth i Maria [kadr z serialu]

Cottonmouth and Moriah are fighting for what they consider the soul of Harlem, but if you look at their motives it's really about keeping Harlem black [...].

For black lives to matter, black history and black ownership must also matter!

Mariah Dillard [1.06]

Harlem's Paradise


Sporo serialowych scen ma miejsce w klubie muzycznym Harlem's Paradise, dzięki czemu mamy okazję podziwiać występujących na scenie muzyków takich jak Raphael Saadiq, the Delfonics, Jidenna i Faith Evans - stanowią nie tylko muzyczne tło, ale też komentarz dla rozgrywających się w klubie scen. Dodatkowo, wszystkie tytuły poszczególnych odcinków pochodzą od utworów amerykańskiego duet hip-hopowego Gang Starr.
Wnętrze Harlem's Paradise, projekt Loren Weeks

Wnętrze Harlem's Paradise, projekt Loren Weeks
Zobaczcie, co sami twórcy mówią o muzyce w filmie:


A tu playlista, gdzie większość utworów jest hip-hopowych. Jeśli nie przepadacie za taką muzyką, to polecam tą stworzoną przeze mnie - jest soul, funk, jazz i blues!DZIURY PO KULACH

Luke może i jest kuloodporny, ale jego ciuchy nie ;)

Dlaczego supersilny superbohater nosi zwykłą bluzę z kapturem, zamiast jakiegoś niesamowitego kostiumu?

It made sense to me that Luke Cage would wear a hoodie. He's trying to hide his face, and be incognito, but it's also symbolic because of Trayvon Martin. We talked about that specifically, what that would mean to people and the feelings it would evoke in viewers. Irregardless of the entertainment value, what this show says politically resonates profoundly.

Nawet uciekając przed policją Cage nie zawaha się, by zapobiec rabunkowi w małym sklepiku. Traf chciał, że klientem Alpha 1 Deli był akurat Method Man (tak, ten z Wu-Tang Clanu). W ramach wdzięczności raper zamienia się ze swoim wybawcą bluzami - w końcu Luke'a bez dziur w bluzie nikt nie rozpozna, prawda? Właściciel delikatesów miał podwójne szczęście - uniknął straty towaru, a nawet wzbogacił się, sprzedając bluzy z hand-made dziurami (tak, możecie już też takie kupić dla siebie w różnych internetowych sklepach!).

Method Man wyraża swoje poparcie dla Luke'a Cage'a w lokalnej audycji radiowej, śpiewając "Bulletproof Love". Na szczęście Internet nie zawodzi i znalazłam ten fragment serialu. Muszę się nim z Wami podzielić, bo wywarł na mnie wielkie wrażenie:


Jak widzicie, policja zatrzymuje mężczyzn podobnych do wrobionego w morderstwo policjanta Luke'a.
[...] When you're a black man in a hoodie all of a sudden you're a criminal.

A co dopiero, kiedy ta bluza ma dziury po kulach! Ten akt solidarności mieszkańców Harlemu z ich bohaterem i obrońcą miesza trochę w pracy policji, co jako widzowie witamy z pewną dozą satysfakcji, w końcu MY wiemy, że Luke jest niewinny. To pokazuje też, jak niewiele potrzeba, by jakiś element stał się trendem, a jego noszenie było modne w pewnej społeczności, tak jak niedawno przeciwnicy Trumpa wpinali w swoje ubrania agrafki.

"Hole-y hero" - piękna gra słów!

Sweet Christmas!
Luke Cage

Bo prawdziwy superbohater przecież nie przeklina ;)


Może już widzieliście "Luke'a Cage'a", a może wcale nie macie tego w planach, ale mam nadzieję, że dowiedzieliście się jednej czy dwóch ciekawych rzeczy z tego wpisu! Chociażby wiecie już, czym mniej więcej jest gentryfikacja ;)
KOMENTARZE

"

Instagram