Oscarowe filmy animowane

animacje nominowane do Oscara

Oscarowy luty w pełni! Tym razem przyjrzymy się filmom animowanym - tym dłuższym i tym krótszym.


Najlepszy długometrażowy film animowany

Nagrodę w tej kategorii wręcza się od 2002 roku i pewnie gdybym Was spytała, które studio otrzymało najwięcej nagród, to błędnie odpowiedzielibyście, że Disney - a to Pixar, ze swoimi 8 statuetkami. Bardzo zdziwiłam się, że to dosyć młoda kategoria, ale wcześniej uznawano po prostu, że istnieje za mała konkurencja, żeby taka nagroda miała sens - wyznaczono też zasadę, według której nagroda nie jest przyznawana, jeśli w danym roku nie pojawił się przynajmniej osiem filmów spełniających odpowiednie standardy.

A oto nominowani w tym roku:

Zootopia
twórcy: Byron Howard, Rich Moore i Clark Spencer
producent: Walt Disney Pictures i Walt Disney Animation Studios

Historia o marzeniach, przyjaźni, skrywanych głęboko uprzedzeniach i utopijnej wizji miasta, w którym wszyscy żyją ze sobą w zgodzie. O samym mieście Zootopia pisałam ostatnio, poczytajcie!


Moana
twórcy: John Musker, Ron Clements i Osnat Shurer
producent: Walt Disney Pictures i Walt Disney Animation Studios

Czy możemy marzyć o czymś więcej, niż nasze dotychczasowe życie - chociaż nie jest ono wcale takie złe? Moanie w odsieczy przed nudą na rodzinnej wyspie przychodzi sam ocean i przeznaczenie.


Kubo and the Two Strings
twórcy: Travis Knight i Arianne Sutner
producent: Laika

Poklatkowa animacja w 3D o małych chłopcu o imieniu Kubo, który nie posłuchał przestrogi matki i musi pokonać siły ciemności - w tym swoje upiorne ciotki i potwornego dziadka.


My Life as a Zucchini
twórcy: Claude Barras i Max Karli

Animacja poklatkowa (pod trailerem znajdziecie krótki filmik z procesu tworzenia animacji) o małych chłopcu (znowu) o imieniu Courgette (lub Zucchini, zależy, jaką wersję oglądacie), który trafia do sierocińca i spotyka tam Camille, swoją pierwszą miłość. To jedyny film z całej piątki, którego nie udało mi się zobaczyć.The Red Turtle
twórcy: Michaël Dudok de Wit i Toshio Suzuki
producent: Wild Bunch i Studio Ghibli

Na pierwszy rzut oka widać charakterystyczną dla Studia Ghibli kreskę. Co więcej, jest to film, w którym nikt nie wypowiada ani jednego słowa - słyszymy tylko dźwięki natury, pokrzykiwania i tego typu odgłosy.Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Ta nagroda przyznawana jest już od ponad 80 lat i bryluje w niej Disney ze swoimi 15 statuetkami. Zobaczmy, jakie filmy są nominowane w tym roku:

Blind Vaysha

twórcy: Theodore Ushev
producent: National Film Board of Canada

Ta komputerowa animacja 3D nawiązuje do techniki nazywanej linorytem. Theodore Ushev podobno nie używał podczas rysowania opcji "Cofnij" - tak jak w linorycie, jak już wydłubiesz kawałek linoleum, nie ma już odwrotu, w tym miejscu nie będzie koloru.
Historia opowiada o dziewczynce o imieniu Vaysha urodziła się z jednym okiem patrzącym w przyszłość, a drugim w przeszłość.


Borrowed Time

twórcy: Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
producent: Quorum Films

Historia szeryfa, który wraca na miejsce tragicznego wypadku, który przeżył będąc nastolatkiem. Bardzo, bardzo poruszający film.


Pear Cider and Cigarettes

twórcy: Robert Valley and Cara Speller
producent: Massive Swerve Studios
 
Podobno ten 35-minutowy film (a więc wcale nie taki krótki ten metraż, ale w tej kategorii mieszczą te o długości do 40 minut) można określić bardziej jako słuchowisko urozmaicone powieścią graficzną. A opowiada o próbie uratowania przyjaciela z dzieciństwa przed nim samym i chorobą wątroby, spowodowaną nadmiernym piciem.PEARL

twórcy: Patrick Osborne
producent: Google Spotlight Stories

Ten film nakręcony w 360° polecam oglądać na telefonie - w ten sposób odczujecie radość z kręcenia się w kółko, żeby odkryć wszystkie sekrety czy popatrzeć przez szyberdach na gwiazdy. (Na komputerze też oczywiście można obejrzeć w 360°, wystarczy kliknąć obraz i przeciągać albo korzystać ze strzałek w rogu ekranu). Tutaj znajdziecie inne Spotlight Stories od Google.

Taki sposób przedstawiania historii jest bardzo innowacyjny, więc pomimo niezbyt odkrywczej fabuły (relacja ojca i córki, przedstawiona z wnętrza samochodu) jest to mój faworyt. Piosenka śpiewana przez Sarę długo chodziła mi po głowie!


Innym oscarowym filmem Patricka Osborne'a jest "Feast" z 2014 roku, o małym piesku, który lubi dobrze zjeść.
[ZOBACZ FILM!]PIPER

twórcy: Alan Barillaro and Marc Sondheimer
producent: Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures

Uroczy film o pokonywaniu trudności i niepoddawaniu się. Jesteś zwycięzcą, Piper!
"Piper" puszczany był w kinach przed "Finding Dory"
[ZOBACZ FILM!]


Także przed "Moaną" leciał krótki film animowany, a mianowicie "Inner Workings", którego niestety nie miałam okazji obejrzeć w całości. A bardzo szkoda, bo wygląda na to, że to kolejny super pomysł Disneya/Pixara - w "Inside Out" uczucia miały uczucia, a tutaj... nasze narządy mają uczucia? :D Ale w sumie to dla nas nic nowego, w końcu mamy nasze Serce i Rozum.


Podrzucam jeszcze kilka filmów z ubiegłych lat, które skradły moje serce:


Mr Hublot – Laurent Witz and Alexandre Espigares - zwycięzca 2013 [ZOBACZ FILM!]


Paperman – Walt Disney Animation Studios – John Kahrs - zwycięzca w 2012 roku [ZOBACZ FILM!]


La Luna – Pixar – Enrico Casarosa - nominacja w 2011 roku [ZOBACZ FILM!]


Fresh Guacamole – PES - nominowany w 2012 roku [ZOBACZ FILM!]


Sanjay's Super Team – Pixar – Sanjay Patel i Nicole Paradis Grindle - nominowany w 2015 roku [ZOBACZ FILM!]


Logorama – H5, Autour de Minuit Productions – Nicolas Schmerkin - zwycięzca w 2009 roku [ZOBACZ FILM!]


A skoro jesteśmy już przy animacjach...


Chciałam Wam opowiedzieć o jeszcze jednym filmie nominowanych do Oscara, tym razem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny - "Life, animated"/"Życie animowane".

Czym dla nas są animacje? Głównie rozrywką, oderwaniem się od świata rzeczywistego. Dla pewnego chłopca, który w wieku trzech lat z powodu autyzmu stracił umiejętność porozumiewania się, były oknem na świat. Dzięki animacjom Disneya, a głównie postaci sidekicków, Owen nauczył się na nowo świata. W filmie, oprócz jego zmagań z usamodzielnieniem się, możemy obejrzeć krótką animację “The Land of the Lost Sidekicks” (znajdziecie go niżej, pod zwiastunem lub TUTAJ) na podstawie historii wymyślonej przez Owena. [OBEJRZYJ TRAILER]To już wszystkie filmy i ciekawostki, jakie dla Was na dzisiaj przygotowałam - mam nadzieję, że spodobał Wam się chociaż jedna z tych animacji :)KOMENTARZE

"

Instagram