Niezbędny przewodnik po przełomowych ideach
autor: James Harkin
Wybrałam z tej książki kilka idei, które wiążą się z modą, architekturą i kulturą. Oprócz nich znajdziecie też tam zagadnienia związane ze społeczeństwem, demografią, marketingiem i polityką. Jak widzicie na zdjęciu, "Trendologia" nie jest zbyt gruba, ale zawiera całkiem sporo spraw do przemyślenia, a konkretnie 75 wybuchowych idei współczesnej humanistyki.
Pamiętajcie też, że to książka z 2008 roku (wydana w Polsce w 2010 roku) - w dziewięć lat naprawdę wiele się może zmienić. Ale daje nam to też możliwość oceny z perspektywy czasu, czy któreś z tych trendów są obecnie zauważalne i jak bardzo zmienił się świat.
Poniżej znajdziecie krótkie podsumowania wybranych idei z moim komentarzem:
CROWD SOURCING - korzystanie z wiedzy wielu osób. W książce podano przykłady Wikipedii i producenta klocków LEGO, który wypuszcza czasem na rynek zestawy wytypowane w konkursach - wykorzystują więc w ten sposób kreatywne umysły z całego świata, nie tylko swoich projektantów. Tak właśnie było w przypadku zestawu "Kobiety NASA", o którym wspominałam ostatnio. A, i pamiętajcie! Grając w "Milionerów" statystycznie lepiej wyjdziecie na pytaniu do publiczności, niż na telefonie do przyjaciela.
CURATION NATION (społeczność kuratorów) - abstrahując od samego trendu (fetyszystyczne opatrywanie naszych ciał i naszego bezpośredniego otoczenia wszelkiego rodzaju etykietkami) w tym rozdziale najbardziej zdziwiły mnie słowa autora o nastolatkach, kradnących zdjęcia i filmu z Internetu i poddawaniu ich modyfikacji. Jako przykład podano dodawanie autorskiego zakończenia do ostatniej części "Gwiezdnych Wojen", przepisywanie na nowo ulubionej powieści czy scenariusza serialu. SERIO? Jeśli ja wymyślę sobie nowy film z uniwersum "GW", to będzie to kradzież, ale jeśli Disney stworzy Episod VIII, to wszystko w porządku? Czy Harkin nigdy nie słyszał o fanfikach, retellingach czy chociażby rebootach?
CYFROWE MAPOWANIE - korzystanie z urządzeń posiadających GPS do określania położenia ludzi, ich ruchu i przepływu (ludzi jako zbiorowości, nie śledzenie indywidualnych jednostek) wykorzystywane do planowania miast to już nie science-fiction, co pokazuje na przykład współpraca Stravy z urbanistami z różnych miejsc świata.
CZAS ZABAWY - czyli rynek zabawek i gadżetów przeznaczonych dla dorosłych, którzy nie chcą być poważni. Często bazują na nostalgii, tęsknotą za dzieciństwem. Można do tego zaliczyć zestawy LEGO Architecture, w zeszłym roku serial "Stranger Things", który był hołdem dla lat 80., cały rynek filmów superbohaterskich czy powstające coraz częściej place zabaw dla dorosłych.
DŁUGI OGON - to te książki, płyty CD i DVD, które sprzedają się tylko w kilku egzemplarzach, ale ponieważ jest tak dużo poszczególnych pozycji, że sumaryczny zysk z ich sprzedaży jest większy, niż dla tych niewielu najbardziej popularnych produktów. Dla wydawnictw i wytwórni filmowych przeniesienie długiego ogona do Internetu może być jeszcze bardziej zyskowne, bo zmniejszone są koszty dystrybucji i odpada produkcja fizycznych nośników. Oprócz Polski, oczywiście, gdzie podatek VAT na e-booki to 23% w przeciwieństwie do 5% dla książek papierowych... A co to będzie, kiedy wprowadzona zostanie jednolita cena książki?
INFOMANIA - co chwilę musimy sprawdzić Messengera, Facebooka, Instagrama... (ok, w książce jest mowa o SMS-sach i e-mailach, ale kto z Was jeszcze namiętnie smsuje?). Prawdopodobnie cierpimy wszyscy na FOMO, czyli fear of missing out - boimy się, że coś nam umknie, przestaniemy orientować się co w trawie piszczy i dlatego przekładamy świat wirtualny nad ten rzeczywisty.
KOSMETYCZNA KLASA NIŻSZA - teoria Oliviera Curry'ego, która mówi o tym, że za 100 tysięcy lat na Ziemi będą istniały dwa gatunki ludzi - pięknych, zdrowych i bogatych elit oraz brzydkich, prymitywnych, ciężko pracujących klas niższych. To dopiero materiał na film science-fiction!
MAGAZYNOWANIE ŻYCIA - gromadzenie zdjęć, przeżyć i doświadczeń w Internecie. Trend (a może już sposób na życie) jak najbardziej aktualny, w końcu czytanie właśnie mój wirtualny pamiętnik i możecie zaraz zajrzeć na mojego Instagrama, a i pewni sami macie konto przynajmniej na Facebooku.
MIEJSKIE GRY - sposób, na przeniesienie rozrywki do świata rzeczywistego, gdzie planszą do przesuwania pionków (my jesteśmy tymi biegającymi pionkami) jest całe miasto. Ja już bawiłam się na kryminalnej grze miejskiej i super urodzinowej, podczas których biegałam po Wrocławiu i rozwiązywałam zadania. Nawet takie gry jak Pokemon GO i Ingress zmuszają do przemieszczania się po mieście - chociaż z nosem z telefonie to można wiele ciekawostek przegapić, ale można też trafić w zupełnie nowe rejony! I zebrać wszystkie Wrocławskie Krasnale.
MIEJSKIE WIOSKI - koncept architektoniczny, który zakłada tworzenie niewielkich, samowystarczalnych osiedli (ze swoim rynkiem, centrum handlowym i usługowym, oświatą i kulturą), będących częścią większego miasta. Mieszkańcy bawią się i pracują w pobliżu miejsca zamieszkania, a do centrum administracyjnego miasta jeżdżą bardzo rzadko. Tak właśnie planowano w Polsce osiedla z tzw. wielkiej płyty (czytałam ostatnio ciekawy artykuł dotyczący Nowego Dworu we Wrocławiu w tym kontekście), w przeciwieństwie do niektórych współczesnych osiedli, gdzie brakuje nawet najmniejszych punktów usługowych i ich mieszkańcy muszą co chwilę przemieszczać się do miasta. Na szczęście powoli się to zmienia, czego przykładem ma być modelowe wrocławskie osiedle Nowe Żerniki (tzw. WUWA2). A jako przeciwieństwo miejskiej wioski można przytoczyć Linearny System Ciągły, czyli koncepcja pasów zabudowy, ciągnących się od Tatr po Bałtyk
NOWI PURYTANIE - grupa ludzi, którzy zwracają uwagę skąd pochodzą rzeczy, które kupują i jedzą. To trend, który jest obecnie bardzo widoczny - slow fashion, slow life, DIY, pieczenie chleba w domu, zero waste, jazda na rowerze, mindfullness... We Wrocławiu również widać zwrot części mieszkańców w tym kierunku - rozwija się sieć miejskiego roweru, pojawiają się nowe bazary ze świeżą, lokalną żywnością, takie jak Ekobazar.
PLORETARIACKI DRYFT - produkty i usługi, kojarzone jako luksusowe, stają się dostępne dla wszystkich i spada przez to ich luksusowość. Jak na przykład limuzyny, które nie kojarzą się tak z obrzydliwym bogactwem, bo każdy może wynająć limuzynę na wieczór panieński czy ślub.
SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE - to urocze, czytać w tym rozdziale o MySpace... Bo jak mówi popularne porzekadło - "jak Cię nie ma na Facebooku, to znaczy, że nie istniejesz".
Jeśli XX wiek ukształtowała władza ludu, to XXI stulecie kształtuje potęga Internetu.
PODSUMOWANIE
Przełomowe idee z 2008 roku to często nasza rzeczywistość albo bardzo nieodległa przyszłość. Jak w przypadku wszystkich trendów to bardzo ciekawe, na ile to, co dzieje się na świecie i to, co oferują nam największe marki jest wymyślone przez trend forecasterów, a w jakim stopniu wpływ mają potrzeby zwykłych ludzi, ruchy miejskich aktywistów i spontaniczne mody.
Gdybyście mieli możliwość dopisania jakiegoś trendu albo idei do zaktualizowanej wersji książki, co by to było?
Gdybyście mieli możliwość dopisania jakiegoś trendu albo idei do zaktualizowanej wersji książki, co by to było?
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Kasi z bloga Fashion Branding :)
KOMENTARZE