Stara Kopalnia

Stara Kopalnia

Centrum Nauki i Sztuki

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Na listę odwiedzonych przeze mnie kopalni (a jest ich tam już całkiem sporo!) trafiła ostatnio Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Niegdyś wydobywano w "Julii" węgiel kamienny, a obecnie króluje tu nauka i sztuka.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Tam, gdzie było to możliwe, starano się zachować dawny wystrój lub przywrócić dawny blask. W niektórych miejscach historia musiała jednak ustąpić, tak jak w Łaźni Łańcuszkowej - po klimatycznym miejscu zostały tylko fotografie (na zdjęciu poniżej).
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Tak jak w Katowicach całkowicie zmieniono przeznaczenie terenów dawnej kopalni, tworząc Muzeum Śląskie, tak w Wałbrzychu dawne elementy infrastruktury przemysłowej znajdują się w sąsiedztwie sal wystawowych i kulturalnego centrum miasta. Trasa, którą oprowadza nas przewodnik, prowadzi przez Łaźnię Łańcuszkową (teraz znajduje się tu hala widowiskowa), sale z eksponatami Muzeum Przemysłu i Techniki, hale maszyn, a po drodze mijamy Centrum Ceramiki Unikatowej, sale do tańca czy powstającą Kopalnię Mocy, gdzie powstaje ścianka wspinaczkowa. Trasa prowadzi pomiędzy poszczególnymi budynkami, dlatego niestety deszczowa pogoda psuje trochę zwiedzanie. 

Nie cały kompleks został jeszcze zrewitalizowany. Na kolejne etapy prac miasto wciąż szuka pieniędzy. Tu za oknem możecie zobaczyć pozostawioną samą sobie halę, która nie jest przykryta nawet porządnym dachem. Z drugiej strony, w kontraście z wygładzoną, sterylną częścią kopalni, która została odnowiona, robi to naprawdę duże wrażenie.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu


Okoliczną panoramę można podziwiać z 25 metrowej oszklonej Wieży Chłodniczej, która docelowo ma być opleciona zielonymi pnączami.

Wałbrzych

Wałbrzych

Wycieczkę po Starej Kopalni zamyka 2,5 kilometrowy spacer pod powierzchnią ziemi w "Lisiej sztolni", ale na głębokości jedynie 10 metrów. To nic takiego w porównaniu do chociażby trasy ekstremalnej w Wieliczce ;)


A po zwiedzaniu można odpocząć w Caffe Sztygarówka przy kawie górnika i cieście Pani Sztygarowej :)
Caffe SztygarówkaKOMENTARZE

"

Instagram