Łódź wita

łódź


Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zapałamy miłością czy nienawiścią - wystarczy kilka sekund, by rozstrzygnęły się losy nowozawartej znajomości. Czy skończy się na jednodniowym, przelotnym romansie, czy będzie z tego coś więcej?


łódź fabryczna

 W przypadku miast to pierwsze wrażenie zależy przede wszystkim od tego, jak się do niego dostaniemy. Co zobaczymy jako pierwsze? Korki na drodze wjazdowej, światła miast z kołującego samolotu czy zatłoczony dworzec? Mnie Łódź przywitała pustką. Olbrzymi dworzec Łódź Fabryczna przytłacza tym, że niczego tam nie ma. Ale oprócz tego, jak pisze Filip SpringerWnętrze, poza swoją wielkością, pozostawia człowieka raczej obojętnym. Może oprócz tego dziedzińca na wnętrzu powyżej - wciąż nie mogę zrozumieć, jak ktoś stwierdził, że to dobry pomysł.
łódź fabryczna
łódź fabryczna
Skoro pierwsze wrażenie było takie sobie, może drugi rzut oka na Łódź coś zmienił? Nie bardzo. Spacerując w kierunku magicznej ulicy Piotrkowskiej (której poświęciłam osobny wpis) co krok natrafiałam na zaniedbane i opuszczone budynki. Miałam przez chwilę wrażenie, jakbym znalazła się w miejscu, którego dobre czasy już dawno minęły i samo miasto zdawało sobie z tego sprawę, trwając w marazmie. Mogę sobie gdybać, że może gdyby pogoda była ładniejsza, ja bardziej wyspana, nie zbliżał się do Łodzi orkan, to mooże moje wrażenie byłoby inne.
opuszczona łódź
opuszczona łódź
W skali naszego kraju Łódź  to miasto wymykające się wszelkim schematom, przekraczające możliwe do objęcia umysłem konwencje. Nie grzeszy urodą, a przynajmniej trudno zakochać się w niej od pierwszego wejrzenia.
 Emilia z Life is a journey
Czy kogoś jeszcze obchodzi ta przestrzeń? Murale, których jest w Łodzi kilkadziesiąt, świadczą o tym, że tak.
łodź murale
łodź murale
łodź murale
łodź murale

Miasto fabryk

Ale to nie jest też tak, że oprócz Piotrkowskiej Łódź nie ma nic do zaoferowania takiemu jednodniowemu wycieczkowiczowi, jak ja. Mam wręcz wrażenie, że dużo mnie ominęło. Chciałabym pozaglądać do dawnych fabryk, może coś w nich jeszcze pozostało z dawnej świetności
łódź fabryka

Póki co rzuciłam tylko okiem na trzy sztandarowe łódzkie rewitalizacje - chociaż możemy tutaj doliczyć jeszcze Art Inkubator, w którym odbywa się corocznie Łódź Design Festival. Pierwsza z nich to położona zaraz przy Fabrycznej dawna elektrownia. Póki co działa tam planetarium, Centrum Nauki i Techniki, a w budowie jest m. in. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Wygląda na to, że EC1 przeżyje swoją drugą młodość.
łodź ec1 planetarium elektownia
łodź ec1 planetarium elektownia
łodź ec1 planetarium elektownia

Drugim takim obiektem jest Manufaktura, czyli dawna Fabryka Izraela Poznańskiego, króla bawełny. Kiedyś w tych halach terkotały maszyny, a teraz można zrobić zakupy, zjeść obiad, obejrzeć film, powspinać się na ściance i poznać historię Łodzi. Centrum handlowo-rozrywkowe jak się patrzy! Kiedyś największa fabryka w tej części kraju, teraz jest największą galerią handlową w Polsce.
łódź manufaktura
łódź manufakturałódź manufaktura
łódź manufaktura
Nawet takie dobre rewitalizacje mają swoje słabe punkty.
łódź manufaktura
Nie spodziewałam się, że dziedziniec Manufaktury zajmuje aż tyle powierzchni.
łódź manufaktura
łódź pałac izraela poznańskiego
W takim pałacu mieszkał Izrael Poznański

Trzecim miejscem, które ciekawie odnowiono, jest Biała Fabryka - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
łódź biała fabryka centralne muzeum włókiennictwa
Dopiero oglądając na żywo pracę takiej maszyny, zrozumiałam w końcu, jak działa wątek i osnowa.


Nie samymi fabrykami miasto żyje


Na koniec jeszcze kilka łódzkich zdjęć - bo żadne miasto nie składa się tylko z kamienic i fabryk. Nie może zabraknąć modernistycznej zabudowy! I oczywiście - jak w prawie każdym większym mieście - Manhattanu.

łódź fabryczna mural

KOMENTARZE

"

Instagram