Miasto i las

wystawa miasto i las

Miasto i las - te dwa miejsca na pierwszy rzut oka to zupełne przeciwieństwa. W jednym rządzą ludzie, a w drugim - natura, rośliny i zwierzęta. Ale są przecież przestrzenie, w których te dwie płaszczyzny się przenikają.


W cyklu "Natura w mieście" ostatnio opowiadałam Wam o wystawie "Zoepolis. Design dla roślin i zwierząt", gdzie próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie i natura mogą żyć w mieście na równych prawach. Z kolei "Miasto i las" to cykl wystaw i warsztatów skierowanych głównie do dzieci, ale również zwracających uwagę na ptaki, owady i ssaki żyjące obok nas.

Więc teraz uwolnijcie swoje wewnętrzne dziecko, załóżcie skrzydełka i zanurzcie się w świecie miejskich zwierząt.
wystawa miasto i las

Co byście jedli, gdybyście byli ptakami żyjącymi w mieście?

wystawa miasto i las
wystawa miasto i las

Gdzie byście zamieszkali?

wystawa miasto i las
| "Dzikie zapylacze" DINGFLUX / Asia Piaścik, KAFTI / Monika Brauntsch
wystawa miasto i las
"Sikorka bogatka" Agnieszka Bar | "Jerzyki"  BEZA PROJEKT / Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Cooperation: Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski 
wystawa miasto i las

A gdybyście byli małym jeżykiem, który nie może znaleźć kupy liści, żeby się w nich zanurzyć i przezimować?

wystawa miasto i las
"Jeże z Żoliborza" Grynasz Studio / Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz
Na te pytania odpowiedzi pomaga odnaleźć właśnie "Miasto i Las", a we wcieleniu się w rolę miejskich zwierząt oprócz skrzydeł pomaga też zeszyt ćwiczeń, pełen wiadomości, zagadek i różnych zadań. Może mam trochę więcej niż dziesięć lat, ale i mi ten zeszyt ćwiczeń bardzo się spodobał.
wystawa miasto i las
Podczas festiwali designu czy targów "Miasto i Las" pomyślane jest jako strefa dla dzieci, dlatego poruszać się tam można tylko bez butów. Dzieciaki mogą zakopać się w kupie liści, posiedzieć w gnieździe, zajrzeć do wnętrza budki lęgowej czy popatrzeć na świat z wysokości drabinki do wspinania.
Opublikowany przez Maciej Jelski na 4 października 2017

Jak widać, jeśli zwierzęta chcą mieszkać z nami w miastach, muszą dostosowywać się do jego specyficznych warunków. Jest przecież cieplej, bo występuje zjawisko miejskiej wyspy ciepła i zimą nie trzeba odlatywać za morze. Jest o wiele jaśniej, bo lubimy iluminacje. Jest głośniej, brudniej, czasami niebezpieczniej. Może nawet znacie już termin, jakim określa się to przystosowywanie się zwierząt - synurbizacja. Albo nawet sami pomagacie zwierzętom zadomowić się w mieście, dokarmiając ptaki ziarnami, wystawiając słoninkę dla sikorek albo zostawiając kupkę liści w swoim ogrodzie. A jeśli dopiero dowiedzieliście się, że coś takiego istnieje, to polecam do poczytania na przykład ten artykuł.

Jeśli w Waszej okolicy będą odbywały się warsztaty i wystawa "Miasto i Las" to już wiecie, że nie możecie tego przegapić.


ORGANIZATORZY
Ewa Solarz, Kurator
Monika Brauntsch, Manager projektu
Ewa Bochen i Maciej Jelski, Kosmos Project, Projektanci wystawy
Małgorzata Gurowska, Grafika

KOMENTARZE

"

Instagram