praSÓWKA#7 Typograficznie

Szykując tę praSÓWKĘ skupiłam się na literach, fontach (nie czcionkach!), grafice użytkowej... Nie mogłam jej nazwać inaczej, niż praSÓWKĄ typograficzną.


Ale stwierdziłam, że na początku najlepiej byłoby wytłumaczyć to pojęcie i... słownikowe definicje nie ułatwiły mi zadania. Najprzyjemniejsza w odbiorze wydało mi się to wytłumaczenie:
[...] typografia to tworzenie struktur i organizowanie języka w wymiarze wizualnym.

Jak mają wyglądać litery, jak je układać (w kształt sowy, oczywiście!), jak na nasz odbiór mogą wpływać niewielkie zmiany związane chociażby z grubością czy oddaleniem od siebie poszczególnych znaków.

Bo są takie fonty, których w powszechnym przekonaniu powinniśmy unikać. Nie ma takiej listy bez Comic Sans. Tu znajdziecie listę powodów, dlaczego jest tak niecierpiany.

Zacznijmy od tego, skąd Comic Sans się w ogóle wziął:


W filmie pojawia się takie zdanie:
And so I looked at Batman and the Watchmen, and pretty much tried to draw on the computer something that looked similar to that, but not copying it. So that's how Comic Sans was made.

A skąd wziął się "comic book font"?


Ale może właśnie ze względu na te wszystkie powody powinniśmy go używać...? Zanim mnie wyśmiejecie, posłuchajcie tych argumentów!


Kolejna dawka wiedzy: czym różnią się fonty szeryfowe od bezszeryfowych i o którym kroju pisma mówi się, że jest tym idealnym, szczytowym osiągnięciem współczesnego designu?


Innym niesamowicie popularnym ostatnio fontem jest Futura, obecna w napisach na ciuchach Supreme, nazistowskich poradnikach i na Księżycu.


 Ale o fontach, czcionkach czy krojach pisma można też mówić w sposób zabawny. Z drugiej strony - nieodpowiedni dobór fontu może powodować poczucie dyskomfortu, więc ja się bohaterowi skeczy zupełnie nie dziwię. Jeśli tematyka filmu Was nie przekona, to może chociaż Ryan Gosling...?


Większość filmów w dzisiejszej praSÓWCE jest po angielsku, więc część z Was może czuć się zniechęcona, ale trudno mi było znaleźć coś ciekawego po polsku. Jeśli na coś takiego trafiliście, koniecznie podrzućcie mi linki!


Jeśli temat Was zainteresował, to koniecznie zajrzyjcie na bloga w tym tygodniu - pojawi się wpis o Warszawskich Krojach, miejskiej typografii i reklamach w przestrzeni publicznej. Będzie naprawdę ciekawie! :)

KOMENTARZE

"

Instagram