Serialowe miasteczka: Neptune z "Veroniki Mars"

Co takiego jest w serialu (który tak naprawdę nie był hitem w momencie, kiedy leciał w telewizji), że siedem lat po jego zakończeniu fani nazywający się Marshmallows byli tak zdeterminowani, żeby ponownie zobaczyć swoją ulubioną, złośliwą bohaterkę w akcji?

Neptune Veronica Mars

neotune veronica mars
plakat z Neptune od WindowShopGal
Dad always said this town could wreck a person. It's what happens when you're playing a rigged game. I convinced myself winning meant getting out. But in what world do you get to leave the ring and declare victory? This is where I belong. In the fight. It's who I am. I've rolled around in the mud for so long. Wash me clean and I don't recognize myself. So how about I just accept the mud...and the tendency I have to find myself rolling in it? My name is Veronica...and I'm an addict. Hello, Veronica.


Lokalizacja:

Miasteczko położone jest w południowej Kaliforni (USA), na północ od San Diego. Kod pocztowy 90909 oznacza dzielnicę zamożnych mieszkańców (podobnie jak w "Beverly Hills, 90210").  Położone nad oceanem, z łagodnym klimatem i ciepłolubną roślinnością.


Bardzo skrócona fabuła serialu "Veronica Mars":

Veronica, jak na nietypową nastolatkę przystało, w wolnym czasie pomaga swojemu tacie Keithowi w prowadzeniu agencji detektywistycznej. Bo jak w każdym małym, serialowym miasteczku, tak i w Neptune dochodzi do całkiem pokaźnej ilości poważnych zbrodni i mniejszych wykroczeń. Ale przede wszystkim Veronica musi zmagać się ze śmiercią najbliższej przyjaciółki. Śledztwo w sprawie jej morderstwa prowadził ówczesny szeryf Mars, zdegradowany za nietrafione oskarżenie najpotężniejszej osoby w Neptune. Marsowie bardzo się wspierają  i tworzą udaną rodzinę, chociaż wciąż cierpią z powody odejścia matki Veroniki - Lianne nie mogła znieść upokorzeń ze strony mieszkańców. Nic dziwnego, że dziewczyna nie jest najpopularniejszą uczennicą w Neptune High School, chociaż nie przeszkadza to wielu osobom w powierzaniu jej sekretów czy proszeniu o pomoc w trudnych sytuacjach.Jednym z wątków serialu, a konkretnie w jego drugim sezonie, jest próba oddzielenia bogatszych części Neptune w celu utworzenia osobnego miasta. Dotychczas cała ta okolica była tzw. unincorporated area (obszarem niemunicypalnym), czyli nie miało burmistrza, a wszystkie decyzje podejmowały władze hrabstwa Balboa. I jak zwykle chodzi w tym wszystkim o pieniądze. Ta nowa jednostka administracyjna nie musiałaby zajmować się sprawami biedniejszych dzielnic,wszystkie podatki byłyby przeznaczone na potrzeby 09ers, mieszkańców domów z kodem pocztowym 90909. Taki podział doprowadziłby do jeszcze większego rozwarstwienia społecznego, bo w budżecie oddzielonego obszaru pozostałaby ogromna dziura, niewystarczająca na pokrycie wszystkich potrzeb. Neptune nazywane jest miastem bez klasy średniej - albo jest się milionerem, albo jego słabo zarabiającym pracownikiem. 

Even though Neptune, CA, is technically fictional, it's as real a place as has ever been portrayed on television.

Chociaż miasteczko pełni w serialu bardzo znaczącą rolę, tak naprawdę nigdy w pełni go nie poznajemy. Śledzimy losy jego mieszkańców, odwiedzamy ich w domach, zaglądamy w różne zakamarki szkoły, kawiarni, sklepów czy motelu, ale samego miasta za dużo nie zobaczymy. Nie ma tu szerokich planów, zdjęć z lotu ptaka, nie ma też zbyt wielu punktów charakterystycznych dla Neptune. Jedyne, co ustanawia tożsamość miasta to roślinność charakterystyczna dla ciepłego klimatu, czyli duuużo palm, oraz ocean.

Większość scen nakręcono w Oceanside (na zdjęciu poniżej). Producenci wybrali je, bo dawało wrażenie faktycznie zamieszkanego, a nie będącego tylko kurortem-wydmuszką. W trzecim, czyli ostatnim sezonie Veronica opuściła Neptune - rozpoczęła studia na Hearst College. W tej roli wystąpiły prawdziwe kampusy uniwersytetów ulokowanych w San Diego. Pracownicy pomagali w kręceniu serialu, a studenci statystowali.
neotune veronica mars oceanside california

veronica mars
źródło: Pixel TV
veronica mars
The Inn at Sunset Cliffs jako dom Marsów, źródło: Live the movies

Pierwotnie głównym bohaterem miał być chłopak, ale Rob Thomas, czyli twórca serialu, doszedł do wniosku, że taka produkcja w klimacie noir opowiedziana z kobiecego punktu widzenia będzie bardziej interesująca i na pewno unikalna. I nie oszukujmy się, bez Kristen Bell w tytułowej roli to nie byłoby to samo. Oczywiście inne role, w tym drugoplanowe, też są świetnie napisane i zagrane. Ale to Kristen w roli Veroniki tutaj błyszczy. Odpowiednio ironiczna, złośliwa, inteligentna i zabawna - nie sposób jej nie polubić od pierwszej sceny. W serialu "The Good Place", o którym pisałam już w serii Serialowe Miasteczka, Kristen zagrała jeszcze lepiej, ale tam ma też trudniejszą rolę, bo grana przez nią Eleanor jest zdecydowanie gorszym człowiekiem.
veronica mars
Kiedy patrzę na to zdjęcie promocyjne od razu przypomina mi się "Buffy: postrach wampirów" z nieustraszoną blond nastolatką jako protagonistką

veronica mars marshmallow
Co takiego jest w serialu  (który tak naprawdę nie był hitem w momencie, kiedy leciał w telewizji), że siedem lat po jego zakończeniu fani nazywający się Marshmallows byli tak zdeterminowani, żeby ponownie zobaczyć swoją ulubioną, złośliwą bohaterkę w akcji? W kampanii przeprowadzonej na Kickstarterze udało zebrać się prawie 6 milionów dolarów na sfinansowanie filmu pełnometrażowego, który miał premierę w 2014 roku. Takie kontynuacje po latach często się nie wychodzą, bo nie udaje się uchwycić "serca" danej produkcji lub twórcy nie rozumieją, co takiego zachwyciło miliony fanów. W tym przypadku - wszystko było na swoim miejscu. Postacie, klimat, intryga, odpowiednia dawka humoru.

But in a lot of ways, I feel like Veronica, her superpower is being able to say what she feels. To speak the truth, which I think for teenage girls is an especially empowering notion..Though she has no special fighting power or super power, her ability to speak her mind, I think made her special to fans.W ramach reaserchu do tego wpisu obejrzałam kilka odcinków drugiego sezonu. Jeśli boicie się, że serial z 2004 roku mógł się źle zestarzeć i nie nadawać się już do oglądania, to nie ma się czego obawiać. To wciąż porządny kawałek telewizji, który nie został doceniony przez splot różnych niesprzyjających wydarzeń.
KOMENTARZE

"

Instagram