Jak działa miasto? O książce "Kazik mieszka w mieście"

Kazik mieszka w mieście Joanna Rzezak
Dzieci uwielbiają zadawać pytania. Wszystko je interesuje - co to jest, co to robi, dlaczego ptaki latają, gdzie jest słońce, kiedy go nie ma, czemu morze jest słone. Na niektóre z nich trudno odpowiedzieć, bo dotykają rzeczy, które uznajemy za oczywiste i nigdy o tym nie myślimy albo wymagają zaawansowanej wiedzy. Jednak jest to dobra gimnastyka dla umysłu - jak rzeczy skomplikowane podać w jak najprostszej formie.


Zacznijmy od takich pytań:

Kim jest architekt? Czym zajmuje się urbanista? Jak działa miasto? 

Architekt odpowiadająca za projektowanie budynków i zespołów budowli.

Z kolei urbanista zajmuje się zagospodarowywaniem przestrzeni, wytyczaniem stref o różnym przeznaczeniu. 

A jak działa miasto można dowiedzieć się od Joanny Rzezak, która oprowadza po mieście w swojej pięknie zilustrowanej książce "Kazik mieszka w mieście". Na czarno-białych stronach z domieszką pomarańczu wraz z Kazikiem, jego tatą architektem i innymi ziomkami przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z miastem - jest nawet mowa o segregacji śmieci. Znajdziemy tu miks ciekawostek, łamigłówek dla młodszych i starszych, sporo kolorowanek (właściwie cała książka jest jedną wielką kolorowanką i sama się nad tym zastanawiam - kolorować czy nie), a nawet grę planszową. Poza tym pojawia się również dinozaur, a każdy wie, że książki z dinozaurami są super.

Po mieście oprowadzą Was:
Kazik mieszka w mieście Joanna Rzezak

Ależ to jest książka! Kazik chce zostać architektem i budować domy jak tata. Musi się więc dowiedzieć, jak działa miasto. Pomogą mu w tym gołąb Ryszard i szczur Maurycy. Dzięki nim chłopiec dowie się, że lepiej jest jeździć metrem niż samochodem, że warto segregować śmieci i że budynki opowiadają historie. W tę miejską podróż powinni się wybrać także dorośli. Mogą to zrobić z młodymi bohaterami tej książki. Bo w dzieciach cała nadzieja, że kiedyś będziemy żyć w miastach, które szanujemy i rozumiemy.
Filip Springer

Kazik mieszka w mieście Joanna Rzezak
 Zadanie z ilustracji po prawej wygląda totalnie jak jedna z rzeczy, którą robiłam na studiach,

Kazik mieszka w mieście Joanna Rzezak
grafika z książki, autorka: Joanna Rzezak, źródło: Nasza Księgarnia
Kazik mieszka w mieście Joanna Rzezak
Ja już mój plan miasta narysowałam :)
Jeśli spodobał Wam się styl ilustracji Joanny, to na ścianie możecie powiesić plakat Warszawy jej autorstwa.
plakat Mapa Warszawy do kupienia na Hellowawa


Opublikowany przez Joanna Rzezak 23 listopada 2017


Więc dla kogo jest to książka? Dla ciekawskich dzieci, które chciałyby dowiedzieć się czegoś o pracy architekta i urbanisty. Dla miłośników książek z ciekawymi ilustracjami. Dla miejskich geeków! 


Książkę kupiłam sobie w ramach wyzwania Książka na każdy miesiąc:


KOMENTARZE

"

Instagram